Udsalg: CSC sælger stor afdeling for milliard-beløb

CSC sælger vigtig division som led i selskabets store omstrukturering.

Artikel top billede

It-giganten CSC har indgået en endelig aftale med kreditfirmaet Equifax om at sælge et firmaets afdeling for kreditservices for 5,7 milliarder kroner.

Det oplyser firmaet i en pressemeddelelse.

Frasalget sker som et led i den omfattende restruktureringsplan som firmaets øverste chef Mike Lawrie offentliggjorde for investorerne tilbage i september.

Planen har allerede fået konsekvenser i Danmark, hvor firmaet forhandler med fagforbundene om fyringerne i CSC, der i seneste regnskab havde et underskud på en lille milliard kroner i Danmark.  

CSC Credit Services er ifølge CSC det største uafhængige kreditvurderings-bureau for private og repræsenterer 20 procent af befolkningen i landet. 

Bureauet har i 20 år samarbejdet med Equifax, som CSC vurderer vil kunne få kreditservice-afdelingen til at vokse bedre end den omkring ene procent, afdelingen hidtil har præsteret.

Samtidig ser topchefen ikke kreditservice-afdelingen som en del af det fremtidige CSC.

Han har for længst meldt ud, at ledelsen gennemgår alle aktiver med en tættekam og overvejer at afhænde ikke-kerne-forretninger.

Store frasalg i Italien

CSC har i forvejen frasolgt en del af firmaets besiddelser i Italien, hvilket var ventet, og der kan være flere frasalg på vej, fortalte Mike Lawrie mandag investorerne.

"Vi er altid på udkig efter andre aspekter i porteføljen, men i forhold til lønsomheden vil dette være det langt største, vi vil foretage," sagde Mike Lawrie.

CSC forventer at gennemføre salget i slutningen af året, og at det efter skat vil indbringe mellem 4,3 milliarder og 4,6 milliarder kroner i kontanter.

Pengene skal ifølge topchefen bruges til tilbagekøb af aktier og finansiering af firmaets pensionsfundering af firmaets pensionsaftaler i USA, som ifølge Mike Lawrie vil skabe merværdi.

Salget af den amerikanske afdeling for kreditservices får ingen indflydelse på de produkter, som CSC har på det finansielle område i Danmark, oplyser CSC Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job