CSC har dystre planer: Overvejer total exit

CSC overvejer at lukke og slukke for alle sine aktiviteter i europæisk land, hvor frygten for tab af mange arbejdspladser melder sig.

Artikel top billede

Læs også:
CSC overvejer at sælge dele af forretningen

Den amerikanske ledelse af it-giganten CSC overvejer angiveligt at lukke virksomhedens aktiviteter i Italien og forlade landet.

Det fremgår af et spørgsmål til den italienske Minister for Økonomisk Udvikling fra medlem af Deputeretkammeret, Pier Paolo Baretta, der er medlem af det Demokratiske Parti, som er en pendant til Socialdemokraterne og som støtter Mario Monti's teknokrat-regering i landet.

Ifølge parlamentarikeren er CSC et af landets 10 største it-firmaer, hvad angår salg og arbejdspladser.

"Den amerikanske ledelse har fornylig besluttet at sælge den italienske del på en måde, der giver anledning til bekymring, fordi CSC har nydt godt af de mange års skattelettelser, der så sent som sidste år førte til fordele for firmaet for mere end 100 millioner dollars," skriver han til ministeren.

CSC Italien havde ifølge Pier Paolo Baretta sidste år en omsætning på 81,2 millioner euro og 1.080 ansatte i en lang række italienske byer.

Dette er et betydeligt fald i omsætningen siden 2009, hvor 1.200 ansatte omsatte for 120 millioner Euro, ifølge CSC Italiens egne oplysninger.  

Fortrolig, men troværdig kilde

Pier Paolo Baretta fortæller til Computerworld, at hans oplysninger om CSC's exit-planer i Italien stammer direkte fra en fortrolig kilde.

"Den er bestemt troværdig og er fra de politiske miljø," siger han til Computerworld.
 
CSC's angivelige overvejelser om en exit fra Italien er interessante, fordi CSC's topledelse ved fremlæggelsen af det seneste årsregnskab gjorde det klart, at firmaet overvejer at skære dele af firmaet væk.

"Vi har påbegyndt en ret intensiv gennemgang af vore ikke-kerneområder. Vi evalurer vores portefølje for at belutte, hvilke ikke-kerneområder, der kan afhændes," sagde topchefen Mike Lawrie, og pegede på at han først vil sige mere om sagen i starten af september, hvis firmaet skulle beslutte at gennemføre overvejelserne.  

Vil dele CSC op i sund og usund del

Ifølge Pier Paolo Barettas oplysninger er CSC allerede i gang med at forhandle med mulige aktører om en overtagelse af firmaets italienske afdeling, som opdeles i en sund og usund afdeling, hvor sidstnævnte har langt de fleste ansatte.

Angiveligt har Mediobanca, en af Italiens største banker, som er rådgiver i sagen, allerede haft forhandlinger og prøver at lukke en aftale, skriver Pier Paolo Baretta til ministeren.

"Det lader til at CSC opdeler kunderne på denne måde ved et salg: Det usunde firma med de fleste ansatte og det sunde firma, som vil beholde de internationale kunder," skriver han til ministeren.

"Tilsyneladende vil CSC betale en betydelig sum penge til en køber for at gennemføre en restrukturering af koncernen, omkring 25-30 millioner euro."

"På trods af disse nyheder har der ikke været taget kontakt til fagforbundene. Samtidig ser der ud til at være mulige tilkendegivelser af interesse fra primære italienske erhvervsdrivende, der ikke har været overvejet af Mediobanca.

"Jeg vil spørge om ministeren er bekendt med det ovenfor introducerede og hvilke skridt, ministeren agter at tage for at undgå de følgende konsekvenser i forhold til arbejdspladser," skriver Pier Paolo Baretta. 

Han fortæller til Computerworld, at han endnu ikke har fået svar fra regeringen, men at han forventer det i løbet af september.

Hos CSC Global fortæller pressechef Chris Grandis, at han ikke kan kommentere sagen.

"Det er CSC's politik, ikke at kommentere rygter eller spekulationer," siger han til Computerworld.

Læs også: CSC overvejer at sælge dele af forretningen

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job