Topchef: Sådan skal CSC Danmark komme på sporet igen

Interview: CSC har ikke præsteret godt nok, indrømmer topchef overfor investorerne. Derfor vil han vende firmaet med stor omstruktureringsplan. Se her hvordan.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Det er ingen hemmelighed, at det går dårlig for it-giganten CSC, der forleden offentliggjorde et regnskab på en lille milliard kroner i underskud herhjemme.

Firmaets nye topchef, Mike Lawrie, præsenterede derfor i sidste uge en omstruktureringsplan, der i løbet af de næste tre til fem år skal vende lykken for it-giganten.

Det skete på firmaets investordag, hvor ledelsen havde indbudt aktionærerne til at høre om planene for fremtiden.

Og det er nyheder, der må formodes at interessere aktionærerne, som i øjeblikket får blot cirka 3,5 kroner i udbytte for hver af deres aktier.

Med omstruktureringen vil Mike Lawrie nemlig sikre, at investorerne når op på mindst 30 kroner i løbet af perioden.

Har fundet årsager til problemer

"Der er ingen tvivl om, at firmaets seneste økonomiske præstation ikke har levet op til vores aktiver. Vi har helt sikkert ikke præsteret som vi burde. Det anderkender vi", sagde Mike Lawrie.

Men han mener, at der er gode muligheder for at fikse problemet i løbet af de næste tre til fem år med en omfattende omstruktureringsplan.

"Vi mener, at vi i løbet af de sidste måneder har fået en ret godt fat i, hvad årsagerne til de dårlige resultater har været," sagde han og pegede samtidig på, at ledelsen ikke har siddet på hænderne, men allerede er gået i gang med planen.

Reduktioner og disciplin 

For det første skal CSC ifølge topchefen ind på de områder, hvor der er bedre indtjening end i dag, for markedet har ændret sig i de sidste 10 år, sagde han.

"Fundamentet bygger på at få vores omkostningsstruktur gjort rigtig, at reducere vores kapitalkrav dramatisk, en meget bedre disciplin omkring kontraktforhandlinger og leveringer," sagde han.

Samtidig skal disciplinen skærpes omkring levering af serviceydelser, gennemsigtigheden skal øges ved at genopbygge firmaets finansielle og personalemæssige afdelinger ved at hente de rigtige mennesker ind i virksomheden, som kan rationalisere CSC.

Flere hyldevarer

Mike Lawrie slog også fast, at firmaet skal rationalisere antallet af varer på hylderne.

Han fremhævede, at CSC eksempelvis har mere end 2.000 tilpassede produkter i øjeblikket, hvilket udgør 70 procent af salget mod 30 procent standardiserede.

"Den grad af tilpasning leder til meget høje omkostninger, lavere marginer og gør det meget svært at udvikle. Derfor vil vi reducere de 2.000 produkter til noget, der nærmere er et par hundrede," sagde han, og fortalte, at han samtidig vil have vendt forholdstallet mellem de tilpassede og standardiserede produkter.

For mange chefer

Topchefen gjorde det også klart for investorerne, at han ser et sparepotentiale på op mod 11 milliarder kroner, som kan realiseres i løbet af de tre til fem år hvor omstrukturerings-planen løber.

Det skal ske ved at reducere firmaets anskaffelsesomkostninger og firmaets organisatoriske opbygning.

"For eksempel er der 12 ledelseslag mellem en kunde og mig. Jeg synes, at det er temmelig meget tilsyn i forhold til, hvad vores forretningsområde er," sagde Mike Lawrie til aktionærerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job