CSC sælger en del af koncernen fra

CSC vælger simpelthen at sælge specifikke dele af dets forretning fra. Også danske fyringer er på vej.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også: CSC har dysre planer: Overvejer total exit

It-giganten CSC sælger nu dele af sin italienske afdeling fra til det italienske firma Dedagroup.

Det oplyser CSC i en pressemeddelelse. 

Dermed bliver CSC's topchef Mike Lawries planer om at frasælge dele af firmaet for at højne lønsomheden til håndgribelig virkelighed i Italien.

Hvad handlen, der først skal godkendes af den stedlige konkurrencestyrelse indbringer CSC, er ikke offentliggjort.

Det er konsulentforretningen, som firmaet sælger fra i Italien, men CSC vil fortsat tilbyde andre it-tjenester fra landet, hedder det i pressemeddelselsen. 

Planerne var forudset af i Italien, hvor parlamentsmedlem Pier Paolo Baretta fra Det demokratiske Parti i juli stillede et spørgsmål til ministeren for Økonomisk udvilling om CSC's planer.

Dedagroup overtager ud over konsulentvirksomheden også it-tjenester og -services til modeindustrien og firmaets systemintgrations-projekter.

CSC oplyser, at godkendelsen af handelen ventes behandlet i løbet af 60 dage, og at firmaet vil hjælpe med til at ansatte og kunder gennem transitionen.

Milliard-underskud og fyringer i DK

Herhjemme har CSC også været igennem historisk omstruktureringer hvor hundrevis af ansatte er bleveyt fyret.

Og tirsdag vil selskabet ifølge Computerworlds oplysninger meddele, at n stor gruppe CSC-ansatte skal fyres.

Læs mere om det her.

Det seneste danske CSC-regnskab viste et underskud på en lille milliard kroner.

CSC global aflægger i øvrigt også kvartalsregnskab i morgen.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job