Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Spritny it-politiker: Min indbakke er helt proppet

Efter en uge på posten som it- og teleordfører er Karin Gaardsteds mail-bakke fyldt til randen med mails fra it- og telebranchen. Læs her, hvilke mails hun har modtaget.

Socialdemokraternes nyudnævnte it- og teleordfører, Karin Gaardsted, har siddet på posten i en uges tid, og længere tog det egentlig heller ikke it-verdenen at indtage hendes indbakke.

"Min mail-boks er fyldt med invitationer til at besøge it- og televerdenen og også med tilbud om at give mig mere eksakt viden, og jeg tager gerne imod. Det er naturligvis vigtigt for mig at forstå de forskellige aspekter indenfor it- og tele-området," forklarer hun til Computerworld.

Hun fortæller, at hun er blevet inspireret af Computerworld-læsernes stemmer og verbale input til debatten omkring, hvilke it-områder Christiansborg-politikerne bør prioritere at få styr på.

"Som nyvalgt it- og teleordfører for Socialdemokraterne ser jeg det som en af mine vigtigste opgaver at lytte til de mennesker, der til daglig er i berøring med området," siger hun om inspirationen.

For tidligt at være skråsikker

Karin Gaardsted vil efter en uge på posten ikke driste sig til at kaste sig ud i en større redegørelse om sine it-politiske prioriteringsopgaver, som andre it-politikere for nylig har gjort på Computerworlds opfordring (se faktaboksen til højre).

Hun nævner dog (manglende) mobildækning, databeskyttelse, it i daginstitutioner og folkeskoler samt opmærksomhed mod it-svage borgere som hovedlinjerne i sin it-politiske karriere.

Derudover vil hun også kigge mod virksomhedernes brug af de digitale værktøjer - herunder ikke mindst Vækstteamet for IKT og digital vækst, der kommer med sine anbefalinger i oktober.

Karin Gaardsted har ingen formelle erfaringer fra it-verdenen, men det ser hun ikke som en forhindring for at bestride sit erhverv, som du kan læse mere om her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere