Microsoft lokker XP-brugere med penge: Skift til Windows 8.1

Kontante præmier skal være guleroden, der får Windows XP-brugerne lokket over på Windows 8 i Microsofts webbutik.

Artikel top billede

It-giganten Microsoft har ingen plan B for supportstoppet til de 13 år gamle Windows XP, afslørede it-selskabet i et interview med Computerworld i sidste uge.

Alligevel skubber Microsoft kraftigt på at få flyttet kunderne over på et nyere styresystem og droppe Windows XP, som har været dødsdømt længe og alligevel stadig fulgte med købet af spritnye computere så sent som i oktober 2013.

For at sikre overgangen fra Windows XP har Microsoft først indført pop-up-advarsler, siden rabatter på Windows 8.1 til billige enheder.

Senest er selskabet klar med et kontant tilbud: Hop over på en Windows 8.1-computer og tjen 50 dollar (268 kroner), som kan bruges i Microsofts egen webbutik.

Det skriver Computerworlds amerikanske søstermagasin.

Gælder ikke i Danmark

Tilbuddet betyder, at Microsoft i sin online-butik stanger gavekortet ud til de folk, der køber en af de 16 forskellige Windows 8.1 notebooks, tablets eller pc'er, som er til salg derinde.

Microsoft Danmark oplyser til Computerworld, at tilbuddet kun gælder i den amerikanske version af Microsofts webshop.

Det vil sige, at hvis en dansker søger efter Microsoft Store, vil vedkommende komme til en dansk version af webbutikken, hvor der altså ikke gemmer sig nogle tilbud (med mindre man har pillet ved sine netværksindstillinger, så det ligner, at man sidder i eksempelvis USA).

Desuden sender US Microsoft Store kun inden for USA's grænser, man som dansker ikke kan benytte tilbuddet. 

I dag findes Windows XP ifølge analysebureauet Net Applications på lige knap 30 procent af alverdens computere.

Til sammenligning er Windows 7 på knap halvdelen af alle computere i verden, mens Windows 8 + 8.1 har en samlet markedsandel på godt 10 procent.

Læs også:
It-ragnarok lurer om hjørnet: Windows XP-brugere bedøvende ligeglade

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos