Universiteter og erhverv sammen om grid

En ny dansk forening for grid-teknologi skal være med til at udbrede kendskabet til teknologien i erhvervslivet. Grid-teknologien er i rivende udvikling, og derfor er det vigtigt at få industrien med, før toget er kørt, mener en af stifterne, lektor Brian Vinter fra Syddansk Universitet.

Del og hersk. Det gamle romerske princip gælder også inden for it, især når store datamængder skal under kærlig digital behandling. Derfor vinder grid-teknologien stadig større indpas inden for klima-, miljø-, nanotek- og biotekforskning.

Nu går en række danske universiteter og virksomheder sammen for at stifte en ny forening, Gridforum, som skal være med til at udbrede kendskabet til grid-teknologi i erhvervslivet.

- Det, vi kunne se, var, at forskningsverdenen er organiseret, men erhvervslivet er det ikke. Så det kan ses som et forsøg fra akademisk side for at få industrien med, siger lektor Brian Vinter fra Syddansk Universitet i Odense, som er en af initiativtagerne til Gridforum.

Han understreger, at det først og fremmest skal være industriens forum. Derfor sidder der også kun en enkelt akademiker med i foreningens foreløbige bestyrelse.

Del regnekraften

Grid-teknologi går kort fortalt ud på at fordele en beregningsopgave mellem flere computere, som er forbundet i et netværk. Grid-programmet installeres på hver computer, som derefter udfører de beregninger, som den har ressourcer til.

I forhold til klynge-teknologi, hvor flere computere forbindes i et netværk, hvor de fungerer som én samlet supercomputer, arbejder computerne i et grid som oftest mere selvstændigt.

En af de store fordele ved grid-teknologien er, at det er en enkel måde for virksomheder og forskningsinstitutioner at dele beregningsressourcer.

Hvis et universitets supercomputer er koblet til et grid, kan universitetet sælge overskydende computerkraft til andre organisationer, som er koblet på det samme grid.

Toget kører stærkt

Brian Vinter sammenligner udviklingen inden for grid med det, der skete, da World Wide Web blev udviklet.

Forskningsmiljøerne var med fra starten, men industrien haltede bagefter. Han er også bange for, at erhvervslivet ikke når at se potentialet i grid-teknologien, før det er for sent.

- Grid-toget kører stærkt, så personligt har jeg været bekymret for, at industrien i Danmark ikke ville nå at komme med. Men allerede på formødet for foreningen var der stor interesse - også fra de store spillere, så jeg er fortrøstningsfuld i forhold til, at foreningen skal blive en succes, siger Brian Vinter.

Studerende vil have ægte opgaver

Gridforum skal først og fremmest være industriens forum, men universiteterne skal også bidrage.

Det kan de først og fremmest gøre ved at formidle kontakt til de datalogistuderende, som sidder med en datalogisk viden om grid, men til gengæld savner ægte opgaver fra industrien.

- Nogle studerende synes, det er sjovere, og andre synes, det er mere udfordrende, når opgaverne er ægte. Det kan være uoverskueligt at sætte sig ind i ægte opgaver inden for kemi eller biofysik, så der kan virksomhederne bidrage med deres faglige viden, mens de studerende bidrager med deres datalogiske viden, forklarer Brian Vinter.

Foreningens arbejde vil hovedsageligt bestå af møder, hvor der blandt andet vil være plads til, at universitetsforskerne kan formidle den nyeste forskning inden for grid-teknologi til industrien.

- Der er to typer virksomheder, som har interesse i det her. Dem som udvikler it, og dem som bruger it. Brugerne skal kunne komme i kontakt med dem, som sælger grid-produkterne, forklarer Brian Vinter.

Foreningen holder stiftende generalforsamling mandag den 29. marts på Datalogisk Institut ved Københavns Universitet, DIKU.

Inspireret af den danske forening arbejder man i Norge og Sverige på tilsvarende foreninger, ligesom der muligvis vil blive oprettet en nordisk moderorganisation.

Relevant link

Gridforums hjemmeside

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS