Antipirater i aktion mod dansk BitTorrent-pirat


Publiceret d. 11. maj 2006 kl. 10.03 | Antal kommentarer (59)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Med egenudviklet software til hjælp har Antipiratgruppen valgt at rette søgelyset mod fildelingstjenesten BitTorrent efter i længere tid at have fokuseret på tjenesten DC++.

Onsdag i sidste uge gik gruppens advokater i samarbejde med fogeden i aktion mod en pirat i København, der gennem længere tid havde distribueret piratkopierede film via BitTorrent.

Advokat Niels Bo Jørgensen fra advokatfirmaet Johan Schlüter overtog lederskabet af Antipiratgruppen fra sin kollega Torben Steffensen for en måned siden.

Nu vil han sætte ind mod BitTorrent.

- Det er blevet et meget udbredt system. Vi kan konstatere, at der er et højt antal brugere på det, og så er vi nødt til gribe ind, fortæller Niels Bo Jørgensen.

Lovlige formål
Bittorrent er en open source-fildelingssoftware, der blev skabt af programmøren Bram Cohen.

Firmaet CacheLogic har tidligere anslået, at Bittorrent står for en tredjedel af al trafik på internettet.

Softwarens fordel er, at den kun giver en lille belastning på serveren, fordi brugerne primært henter filerne fra hinanden.

Derfor bliver Bittorrent også brugt til en række lovlige formål, og senest har firmaet indgået en aftale med filmselskabet Warner Brothers om at gøre 200 film tilgængelige mod betaling.

For Antipiratgruppen udgør BitTorrents succes dog et problem.

- Det er klart, at det er ikke lige så simpelt som DC++, hvor du har en hub og kan se, hvem der er brugere og hvor brugerne kommer fra. Men vi har noget særlig software til at sikre bevis på de her BitTorrent-sites, siger Niels Bo Jørgensen.

Egenudviklet software
En række partnere fra advokatfirmaet Johan Schlüter stiftede sidste år selskabet Dtecnet Software, som nu lever af at udvikle antipirat-software, der blandt andet sælges til Antipiratgruppen.

Ved aktionen onsdag erkendte piraten, at han havde kopieret omkring 600 film.

Digitale kopier blev slettet og fysiske dvd-kopier blev beslaglagt, så de kan blive destrueret.

Piraten kan nu se frem til et erstatningskrav fra Antipiratgruppen.



Alle artikler om:
Ophavsret, Digitale medier, Jura


Kommentarer - Debatoversigt


Skal forbryderen ikke tages i forsvar?
58 indlæg

Tjeneste?
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Lægger du mærke til de mere eller mindre skjulte reklamebudskaber, når du ser videoer på nettet? Vi har taget et kig på fem utrolige danske videoer, som er blevet virale hit.
23. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

ComputerViews: Den værste app-hype er ved at have lagt sig, og nu ser vi konturerne af fremtidens app-design. Men hvordan udnytter man de mobile muligheder optimalt?
23. maj 2012 kl. 13.40 | læs »

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.
23. maj 2012 kl. 13.54 | læs »

Næsten 200 ansatte hos IBM mister i dag jobbet. Forfærdeligt, siger personaleforeningen, som dog er glad for rigtig gode vilkår for de fyrede.
23. maj 2012 kl. 15.33 | læs »





 
White papers
Arkivering er blevet en integreret del af enhver e-mailarkitektur. Men de højere krav i dag til...

Alle virksomheder og organisationer baserer deres samarbejde, relationer og juridiske råderum på...

I dette white paper kan du læse en beskrivelse af Software AG's Product Recall Process Framework...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Hvis du har downloadet denne app, så har du måske hentet skadelig kode ned.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.