It-firma på børsen trods aktie-uro


Publiceret d. 20. august 2007 kl. 08.46


Annonce:
 
ANNONCE:
 
IT-konsulenthuset IT InterGroup er på vej mod en notering på minibørsen First North. Det sker efter en uge med stor uro på børserne.

Alligevel ryster firmaets direktør Jesper Østergaard ikke på hånden, når han underskriver det børsprospekt som skal bringe firmaet på den alternative First North-børs.

Med noteringen bliver konsulenthuset det sidste i en lang række af virksomheder der er blevet noteret på børsen siden 2005, hvor noteringsfesten efter de magre år blev blæst i gang med Cbrain Technologies entre på børsen.

"Det er ledelsens opfattelse, at en styrkelse af virksomheden via lancering på First North vil gøre det muligt allerede på kort sigt at forfølge de store muligheder, der ligger i markedet for elektronisk sikkerhedshåndtering," siger administrerende direktør Jesper Østergaard i en pressemeddelselse.

Firmaets prospekt ventes offentliggjort i slutningen af august og udbuddet ventes at være i størrelsesordenen 10-15 millioner kroner, som skal investeres i vækst og udvidelser i udlandet.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Især jobsøgning via sociale netværk kræver en vis takt og tone. Læs her en række gode råd til at fremstå professionelt, når du netværker.
24. maj 2012 kl. 16.05 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
FastPass Password Manager tilbyder en integreret løsning, hvor brugerne kan administrere og...

FastPass gør det blandt andet muligt for dine slutbrugere at administrere deres egne kodeord på...

Når din virksomhed skal indkøbe løsninger til data-sikkerhed har du brug for en måde at veje de...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.