Ronni Lück skrev:
Fint med linket, og godt svar her. Men skægt nok svarer du ikke på påstanden "Gratis", hvilket jo ikke ligefrem falder ud til MS Office fordel.
Gratis er jo ikke nødvendigvis altid en vigtig parameter. Fordi, let's face it, der er rigtig mange der piratkopierer MS Office eller lister en firmalicens med hjem.
Lovligt ? Næh. Men det er stadig hvad rigtig mange gør. Og det eliminerer jo prisen som faktor, med mindre man gerne vil have sin moral iorden. Når man ser på så mange andre ting i dagens Danmark, så er mit gæt at rigtig mange er rigtig ligeglad med moralen i den problematik.
Mht. til Jacob Saaby Nielsen's indlæg:
Faktisk kender jeg flere og flere som begynder at bruge OpenOffice, både privat og på arbejdet. Det fungere fint til deres behov. Samt at der en del som ikke anvender Outlook, men er fint tilfreds med Outlook Express samt Windows Live Mail. Ingen tvivl om at Outlook er et fint produkt, men det koster stadig en del og der er en masse gratis alternativer når vi snakker om admindeligt email behov.
Ok. I min ende af verden er der RIGTIG mange der bruger Outlook, også privat. Og de skifter aldrig nogensinde til OpenOffice. De mister for meget ved det.
Outlook er ikke bare et fint produkt. Til kommunikation og koordinering er det mere eller mindre de facto standarden.
Faktisk er mit argument jo netop, at fordi OO.org og mailprogrammerne ikke rigtig tilbyder noget som helst andet end hvad alle mulige andre kontorpakker og mailprogrammer tilbyder, så er det en stærkt begrænsende ting for udbredelsen af OO.org.
OO.org bør og skal lave en PIM applikation der binder hele OO.org sammen, på samme måde som MS Office. Og jeg er helt overbevist om, at de aldrig nogensinde får den store corporate acceptance hvis ikke de gør det (ikke at jeg kan sige det med 100% sikkerhed, men jeg føler mig helt overbevist herom). For hvis nu alligevel firmaerne skal ud og investere i en Outlook, så er der ikke langt til at man alligevel lægger licenspengene til resten af pakken også, så alt er integreret - og prisen sikkert ikke er meget større pga. en eller anden licenspakke med rabatter.
OO.org folkene kan selvfølgelig blive ved med at ignorere det faktum. Jeg tror stadig kun det skader dem selv og deres produkt. Og det synes jeg er synd, for det er et super produkt.
But super just don't cut it... hvis ikke folk får hvad de gerne vil have.
Få den dog lavet den applikation, så der ingen undskyldninger er, overhovedet. Så tror jeg man ville se en eksplosiv accept og udbredelse af OO.org.