Her er Microsofts nye browser: Internet Explorer 8


Publiceret d. 6. marts 2008 kl. 14.15 | Antal kommentarer (9)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Microsoft er klar med en ny version af verdens helt uden sammenligning mest udbredte net-browser, Internet Explorer.

Den nye version hedder Internet Explorer 8, og lanceringen er en såkaldt 'beta 1 for udviklere'.

Det ændrer dog ikke på, at alle kan downloade og installere prøveversionen af den nye browser.

Ifølge Microsoft vil IE8 Beta 1 være tilgængelig i separate versioner til Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 og Windows Server 2008.

Sigter efter udviklere
"Programmet er tilgængeligt for alle, men sigter primært mod web-udviklere og designere, som skal teste de nye værktøjer, layout-motoren og program-udvidelserne," lyder det fra Microsoft.

Blandt de nye funktioner er blandt andet et værktøj, som kaldes 'WebSlices', der ligner 'Web Clip'-funktionen i Apples Leopard-browser.

I Internet Explorer 8 er der også et mashup-værktøj med navnet 'Activities', som kan anvendes sammen med et særligt Activites-site, der for tiden indeholder en stribe eksempler på anvendelses-mulighederne.

Det kan for eksempel være hjælp til at finde varer på eBay eller lave mashup mellem ens adressebog og kort-tjenesten, Windows Live Maps, hedder det.

"Activities tilbyder udviklere en måde til at integrere indhold på deres sites med nettet," lyder det fra Microsoft.

Andre nye funktioner tæller en moderniseret 'favoritter'-bjælke, automatisk genskabelse efter nedbrud og forbedrede anti-phishing-funktioner.

Det er i øvrigt alle funktioner, som i en eller anden form findes i Leopard og Firefox.




Kommentarer - Debatoversigt


Har prøvet den lidt
1 indlæg

CW i IE8
8 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Apples årlige udvikler-konference, WWDC, finder sted om kort tid. Her får du overblikket over, hvad der er på programmet.
25. maj 2012 kl. 10.00 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

Disse virksomheder vil it-studerende gerne arbejde for, når de har lagt studietiden bag sig.
25. maj 2012 kl. 10.30 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Det er et gammelkendt problem, at der generelt aldrig har været dygtige udviklere nok til at...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.