Svenskerne kan overvåge Folketinget


Publiceret d. 25. juni 2008 kl. 13.50 | Antal kommentarer (33)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Den svenske stat vil fra 1. januar kunne overvåge en stor del af kommunikationen til og fra det danske Folketing.

Folketinget er nemlig telekunde hos internet- og telefoni-leverandøren Telia, der ligesom konkurrenterne sender datapakker på kryds og tværs af landegrænserne i norden. Folketinget har desuden et antal andre leverandører, som opererer på samme vilkår.

Dermed vil en del af e-mails, webtrafik og mobiltelefoni til og fra politikerne i det danske parlament kunne aflyttes af den svenske stat, når den omdiskuterede svenske overvågningslov træder i kraft næste år.

Loven tillader nemlig den svenske overvågningstjeneste Forsvarets Radioanstalt (FRA) at kontrollere al kommunikation, der passerer landets grænse.

Jens Ottesen-Støtt, der er juridisk chef hos Telia og formand for brancheorganisationen Telekommunikations-industrien, erkender, at Folketinget eller andre danske kunder risikerer at blive overvåget som følge af den svenske lov.

"Dybest set ved jeg ikke, hvor meget garanti jeg kan give, når vi er kommet uden for landets grænser. Der er visse lande, hvor man ikke kan være sikker på, om der er en tredje på linjen," siger Jens Ottesen-Støtt.

Loven har været meget udskældt for at være al for stram, og den har splittet partierne i Sverige, hvor flere politikere har brudt med partiets politik på området.

Ingen garanti til Folketinget
Når Telia her og nu ikke kan give nogen garanti mod svensk overvågning af Folketingets og andre kunders kommunikation, skyldes det, at firmaet er ved at opbygge et overblik over, hvilke tjenester der bliver udført i de forskellige nordiske lande.

Han kan med rimelig sikkerhed garantere, at gammeldags telefoni internt i Danmark undgår en tur gennem Sverige.

Al anden trafik er selskabet i øjeblikket ved at kortlægge efter Sveriges Riksdags vedtagelse af overvågningsloven.

Ligesom konkurrenterne har firmaet opbygget et indviklet net af tjenester på tværs af geografiske grænser.

Det giver fordele og optimal ydelse af de tekniske installationer, når man som firma opererer i mange nabolande. Eksempelvis klares alle regninger måske på et system i et land, mens alle e-mails håndteres i nabolandet.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Har de noget at skjule da? ;)
4 indlæg

Medicin
6 indlæg

Hvad med os andre
1 indlæg

Hvor er det store problem?
3 indlæg

??
2 indlæg

Helt nøjagtigt hvader det for netværkstyper
1 indlæg

Justitsministeren i aktion...
2 indlæg

Al trådbåren kommunikation
6 indlæg

Lene Espersen lever ikke op til sit ministeransvar
1 indlæg

Svensk lov = dansk lov
3 indlæg

Hvad med Echelon?
6 indlæg

Echelon blev også kritiseret
2 indlæg

Lene Espersen 's mangel på kompetence
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Overblik: Politiets nu skrottede Polsag-projekt bliver den seneste i rækken af offentlige it-skandaler. Projektet koster skatteyderne flere hundrede millioner kroner.
3. februar 2012 kl. 16.05 | læs »

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?
2. februar 2012 kl. 15.58 | læs »

CSC har absolut ingen kommentarer til beslutningen om at lukke Polsag, som CSC har udviklet på i mange år.
3. februar 2012 kl. 14.42 | (1) | læs »

Politiets store prestige it-projekt skulle ruste landets betjente til tænderne, men endte med at ryge i skraldespanden sammen med ekstra million-regninger.
3. februar 2012 kl. 15.59 | (1) | læs »





 
White papers
Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

Se hvordan de mest professionelle IT organisationer bruger SolarWinds Orion til at overvåge og...

 


Mest læste seneste uge

Det lykkedes en pensioneret politimand at fravriste Microsoft-svindlere de penge, som de havde lokket ud af ham. Se her, hvordan han gjorde.

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

Politiet dropper det skandaleramte Polsag. Systemet har løbene været ramt af forsinkelser. For halvandet år siden var budgettet overskredet med omkring 100 procent. I dag er status ukendt.