ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Og ifølge Greenpeace står virksomhederne med en meget dårlig sag.
Den konkrete undersøgelse bunder i spionudstyr, som i august 2007 blev monteret på apparater, der skulle skrottes. Her kunne man følge med i processen, som miljøkæmperne kalder ulovlig.
Men det vækker stor undren hos en af de implicerede parter, Marius Pedersen A/S. Administrerende direktør, Christian Møller, er uforstående over for kritikken såvel som politianmeldelsen.
"Vi forstår ikke, at Miljøstyrelsen politianmelder os på dette grundlag. For vi efterlever EU-reglerne. Vi kører det som grønt affald til et godkendt behandlingssted i EU. Derfor mener vi slet ikke, at der er noget i sagen. Det er en godkendt tysk virksomhed," siger Christian Møller.
Dårlig undskyldning
Han fortæller desuden, at han i branchen oplever, at myndighederne engang imellem fortolker de eksisterende regler forskelligt.
Men den forklaring køber Henrik Pedersen fra Greenpeace ikke.
"Marius Pedersen prøver at undskylde sig med, at de tyske myndigheder ser anderledes på affaldshåndtering end de danske. Men det er de danske myndigheder, som virksomheden er underlagt. Marius Pedersen er en affaldsdistributør- og forvalter.
Derfor skal virksomheden henholde sig til Miljøstyrelsens fortolkninger og regler i Danmark, og derfor kan Christian Møller ikke løbe af sted med, at det er et grønt affald," understreger miljøbiologen.
Fortsættes ...



