Regeringen vil skære i multimedieskatten


Publiceret d. 15. april 2009 kl. 12.24 | Antal kommentarer (26)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Multimedieskatten bliver formentlig barberet ned og tilpasset, så den kommer til at ramme færre danskere. Det er meldingen i dag fra De Konservatives leder, Lene Espersen (K).

Meldingen kommer, efter statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) tirsdag åbnede for en genforhandling af multimedieskatten.

Den konservative leder siger til Morgenavisen Jyllands-Posten, at skatten skal tilpasses, så den ikke rammer så mange.

Samtidig skriver avisen, at der i regeringen er flertal for at skære beløbet, som den enkelte beskattes af, ned til 3.000 kroner.

De forslag møder opbakning hos Dansk Industri, som har været en skarp kritiker af skatten, siden den blev præsenteret.

Tom Togsverd, branchedirektør i Dansk Industris it- og teleorganisation, ITEK, mener, at regeringen bør gå tilbage til den gældende ordning og finpudse den, i stedet for de markante ændringer, der var lagt op til.

Han mener, at det er et godt princip, at man ikke skal betale skat af sin netforbindelse, hvis den er koblet op på arbejdsgiverens netværk.

Og samtidig mener han, at man med simple midler kan skabe den gennemskuelighed og ensartning, som statsminister Lars Løkke Rasmussen i går slog fast, stadig er målet med multimedieskatten.

Klare regler
Tom Togsverd forklarer, at der allerede i dag findes en ordning, hvor medarbejderen selv kan bestemme om en pc, pda eller anden gadget udelukkende bruges arbejdsrelateret.

Vedkommende skriver under på en tro- og loverklæring, hvis enheden kun bruges arbejdsmæssigt, og bliver fri for at betale skat af enheden.

"Det princip er meget godt, for så bestemmer man selv. Og omvendt så skal man have lov at sige, at man gerne vil bruge for eksempel pcen privat. Men så skal man retfærdighedsvis også betale en skat for det," siger Tom Togsverd.

En mere strømlinet brug af den regel vil ifølge Tom Togsverd betyde et simplere og mere gennemskueligt system.

For høj pris
Branchedirektøren mener desuden, at multimedieskatten i sin nuværende udformning er alt for høj.

"Kunne vi ikke nøjes med de 3.000 kroner, som gælder i dag for telefoni. Det var lidt for smart at skrue op til 5.000 kroner, når man ser på prisudviklingen," siger Tom Togsverd der dog erkender, at der kommer til at mangle penge i statskassen, hvis man følger hans anbefalinger.

"Du kommer til at mangle et provenu .Man kan spørge sig selv, hvor vigtigt er det beløb. Reformen er i forvejen underfinansieret, og det her vil ikke vælte økonomien," siger Tom Togsverd, som påpeger, at pengene vil kunne hentes ind på andre områder, når økonomien er i bedre form.




Kommentarer - Debatoversigt


Det handler ikke om prisen!
23 indlæg

Piveri
2 indlæg

Tillykke
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.