Følsom rapport om mystiske logningsdata forsinket


Publiceret d. 22. oktober 2009 kl. 12.32 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
For 16 uger siden bad Datatilsynet Justitsministeriet forklare, hvad der er op og ned i sagen om teleselskabernes udlevering af logningsdata til politiet længe efter at oplysningerne om borgere og virksomheders tele-, surf- og mailtrafik burde være slettet.

Men selvom fristen for svaret var fem uger, har Justitsministeriet stadig ikke afleveret en redegørelse til Datatilsynet.

"De har ikke svaret endnu, og jeg ved, vi har givet dem fristforlængelse," siger Lena Andersen, som er kontorchef hos Datatilsynet.

Ifølge Lena Andersen ser det dog ud til, at Justitsministeriet har et svar på trapperne i sagen om teleselskabernes udlevering af gamle logningsdata til politiet.

"Vi har fået at vide af Justitsministeriet, at vi kan forvente et svar i enten denne uge eller næste uge," siger Lena Andersen, der forklarer, at det ikke er usædvanligt, at myndigheder og virksomheder får udsættelse på svarfrister hos tilsynet.

Krævede ekstra postgang
Hos Justitsministeriet bekræfter souschef hos på politikontoret, Johan Legarth, at et svar til Datatilsynet nu er på trapperne.

"De er meget tæt på at være på vej ud af døren. Det er et spørgsmål om ganske få dage, så går det ud herfra," siger Johan Legarth.

Ifølge souschefen er forklaringen på den mere end tre gange så lange svartid, at det var nødvendigt at spørge politiet til sagen i flere omgange.

"I første omgang indhentede vi nogle oplysninger fra Rigspolitiet. Og da vi fik dem herind, gav det anledning til at spørge politikredsene om noget yderligere," siger Johan Legarth.

Sagen handler om en afrapportering fra Justitsministeriet til Europa-Kommissionen om Danmarks brug af overvågningsdata indsamlet som følge af lognings-direktivets danske implementering, den omdiskuterede logningsbekendtgørelse.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Hvorfor denne historie?
1 indlæg

Hvis ikke vi havde haft Logningsbekendtgørelsen, og en ISP'er havde udleveret nogle data (de jo gerne må logge til sig selv) til politiet efter en dommerkendelse, så havde vi aldrig hørt om det uanset hvor mange år disse data var gamle.

Nu stå der jo at data skal gemmes et år plus løbende måned, og hvis de ikke har noget at bruge dem til må en ISP'er jo være lykkelig for at få frigjort noget HD plads, hvis de bruger samme data til trafikafregning, må de jo bare kalde dem noget andet og lade dem ligge i nogle år endnu.

Den historie der er inden for dette område, er at kun en meget lille andel af dem der skulle logge, rent faktisk gør det, og flere af dem der gør det ikke gør det som loven kræver det, fordi de mener det er for besværlig, eller de med vilje tolker loven som de selv har lyst. Det kunne måske være en historie, men en endnu bedre historie ville være at politiet ikke gør noget ved dem der ikke logger, så dem der overholder loven, og muligvis har brugt penge på at gøre det er til grin overfor dem der bare har ignoreret loven. End ikke TDC der offentligt siger at de logger, bare ikke det der skal logges efter loven, har der været nogen, hverken presse eller politi der har ydret et pip overfor.

MVH Casper

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Se hvordan de mest professionelle IT organisationer bruger SolarWinds Orion til at overvåge og...

Vil du vide hvorfor mere end 40% af danske kommuner bruger SolarWinds til at overvåge,...

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.