Adam Lebech får titlen strategichef i IT- og Telestyrelsen.

IT- og Telestyrelsen lægger om efter chef-exit


Publiceret d. 14. december 2009 kl. 15.14


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
I det nye år ser IT- og Telestyrelsen anderledes ud.

Således har styrelsen netop gennemført en større omlægning af organisationen, der træder i kraft ved årsskiftet.

"Den allerstørste interne forandring er, at vi kommer til at arbejde på nye måder på tværs af de forskellige kontorer," fortæller Adam Lebech, der bliver strategichef i den ny organisation.

Rent praktisk betyder den ny organisation, at styrelsen får en ny afdeling med ansvar for at binde strategi, økonomi, ledelse, information og international koordinering sammen på tværs af organisationen.

Det er denne afdeling, som Adam Lebech bliver chef for, ligesom han også bliver en del af direktionen.

Skal bindes sammen
I forvejen er der et kontor med ansvar for strategi, men det bliver nu ændret til en afdeling med ansvar for sammenhængskraften i styrelsen under Videnskabsministeriet.

I dag er IT- og Telestyrelsen delt op i to søjler: It og tele.

"Vi har nu besluttet at binde it- og tele endnu bedre sammen ved at styrke sammenhængen på de her tværgående områder, så der bliver en bedre prioritering og et bedre overblik fra direktionens side," siger Adam Lebech.

Indtil for nylig var han konstitueret vicedirektør i IT- og Telestyrelsens it-søjle, mens Marie Munk var på barsel. Udover den nye strategiafdeling opretter styrelsen også et nyt Center for digitalisering.

Kontorchefers exit spiller ind
Der er flere årsager til, hvorfor IT- og Telestyrelsen nu laver om på organisationen. En af dem er, at tre kontorchefer sagde deres stillinger op sidst i september.

"Der var tre chefer, der tilfældigvis sagde op samtidigt i it-søjlen, og derfor gav det god grund til at overveje, hvordan vi kunne gøre tingene endnu bedre i lyset af, at der som udgangspunkt opstod en ærgerlig situation, når så mange forlader organisationen," fortæller Adam Lebech.

De tre kontorchefers afgang blev derfor en indgangsvinkel til at gå organisationen efter i sømmene.

"Det er en anledning til at få kigget igennem, hvad man kan gøre endnu bedre i forhold til at kigge på, hvordan vi skaber en endnu bedre udviklingsorganisation på tværs med mere sammenhængende arkitektur og så videre, og hvordan vi får et endnu stærkere fokus på de strategiske policy-områder, som vi gerne vil arbejde med. Det er hovedelementerne i det," siger den ny strategichef.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
En ansvarlig it-arkitektur til store virksomheder fokuserer på planlægning og governance for hele...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

Oracle SOA Suite 11g gør det muligt for din virksomhed at blive mere effektive til at udnytte...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.