Personer, der ønsker at angribe PETs hjemmeside, har lettere spil med fejl på hjemmesiden.

Flovt hul i it-sikkerheden rammer PETs hjemmeside


Publiceret d. 14. december 2009 kl. 07.00 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Politiets Efteretningstjenste var torsdag i sidste uge ramt af en sikkerhedsfejl på tjenestens hjemmeside.

Fejlen betød, at systemet bag pet.dk i stedet for at fange fejlmeddelelser og håndtere dem på en sikker måde oplyste de besøgede gæster på siden om, at systemet udførte fejl.

Den uhensigtmæssige fejlmeddelse bestod blandt andet af følgende ordlyd, som blev vist i et hjørne af hjemmesiden:

"Xsl file could not be processed: /xsl/PET Leftmenu.xslt"

Desuden viste hjemmesiden en meddelse med ordende "System.OutOfMemoryException."

Sårbare for angreb
Ifølge Ulf Munkedal, direktør hos sikkerhedsfirmaet Fortconsult, er hjemmesider med denne type fejl mere sårbare for angreb.

"Når systemet ikke fanger fejlbeskeder, så er der altid grund til bekymring," siger han.

Han oplyser, at kontrollerede fejlbeskeder er ok, men ikke beskeder som denne.

Fejlen kommer fordi, der er en fejl i webserveren, webapplikationen eller de bagvedliggende databaser, vurderer Ulf Munkedal.

Flovt
Ulf Munkedal forklarer, at fejlen vil være en hjælp for mulige angribere udefra.

"Det er ikke noget man skal fortælle folk på nettet om," siger han og peger på at de ved hvor der måtte være svagheder.

Han understreger dog, at fejlen ikke er højrisiko.

"Det er mere flovt end farligt. Det er det, vi betegner som lavrisiko," siger Ulf Munkedal.

PET har nu fået ordnet fejlen på hjemmesiden og har følgende kortfattede kommentar:

"PET er opmærksom på, at der fra tid til anden har været kortvarige driftsforstyrrelser på efterretningstjenestens hjemmeside, og det er under udbedring.

PET's hjemmeside indeholder dog ikke klassificerede oplysninger, ligesom hjemmesiden ikke er koblet på PET's operative systemer"




Kommentarer - Debatoversigt


Håndtéret fint
1 indlæg

Dette er en lille fejl, der ikke er helt ualmindelig. Det er dog ret ualmindeligt, at danske "virksomheder", retter sådanne fejl indenfor et døgn... fint arbejde i min bog.

Desuden er den implicitte "hjælp" til hackere, som eksperten kalder det, nærmest ligegyldig, og i virkeligheden ikke den store hjælp, specielt ikke når meddelelserne fjernes så hurtigt.

Yderligere er websitet, som det skrives, ikke forbundet med PETs operative systemer, hvilket gør fejlen helt underordnet... for en evt. hacker, kan dermed kun lave ballade med selve websitet.

Thumbs up til PET.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...

This paper will discuss how secure, reliable and manageable file transfer solutions can help your...

This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.