Er dette enden for Palm?


Publiceret d. 26. februar 2010 kl. 10.31 | Antal kommentarer (6)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: I stedet for en samlet årsomsætning på 8,8 til 9,9 milliarder vil dette blive et noget mere magert regnskabsår for Palm.

Virksomheden skriver i en pressemeddelelse, at teleselskaberne reducerer eller udskyder
bestillinger af Palms webOS-baserede smartphones som Pre Plus og Pixi Plus på grund af "lavere end forventet forbrugerinteresse" for de nye produkter.

Omsætningen bliver ifølge virksomheden lavere i det nuværende tredje kvartal og for det samlede regnskabsår. Den originale Palm Pre, som var den første smartphone med det velansete og innovative webOS, kom på markedet på Sprints netværk sidste juni.

Som en reaktion styrtdykkede Palms aktieværdi i går, torsdag, med 7,63 kroner - over 17 procent - til 36,75 kroner. Den havde allerede taget et dyk tidligere på ugen på grund af kritiske vurderinger fra aktieanalytikere. Vivek Arya, som er analytiker hos Bank of America/Merrill Lynch, ændrede sin vurdering fra "køb til "underpræstation" og reducerede sin vurdering af aktieværdien fra 110 kroner til 55 kroner. Den nåede sit højeste niveau nogensinde i september på 95,35 kroner. I mandags endte Palms aktieværdi på 50,01 kroner, og onsdag faldt den yderligere til 44,25 kroner.

Begrænsede valgmuligheder
I virksomhedens pressemeddelelse citeres Palms bestyrelsesformand og koncernchef, Jon Rubinstein, for at sige:

"Vores teleselskabspartnere er fortsat engagerede, og vi arbejder tæt sammen med dem om at øge opmærksomheden og fremme salget af vores differentierede Palm-produkter."

Men Arya skriver i sin analyse, at "handlingsvinduet er ved at lukke" i lyset af den fortsat stigende succes for både Googles Android, Research In Motions BlackBerry og Apples iPhone og selv for Microsofts relancerede Windows Phone 7. Palm har kun 713 millioner kroner i kassebeholdningen, der skal række til de omfattende fortsatte driftsomkostninger såsom en ny reklamekampagne for webOS-produktlinjen.

"Palms valgmuligheder er i vores perspektiv begrænsede," skrive Arya.

Andre mener, at handlingsvinduet for længst er smækket i.

"Hvis Palm overhovedet havde en reel chance - og det er bestemt diskutabelt - så den hurtigt ved at forsvinde," skriver David Coursey fra PC World i USA i et blogindlæg med titlen "Why Palm can't be saved".

"Lad mig gøre det fuldstændigt klart: Der er ingen, der har nogen gyldig grund til at købe en smartphone fra Palm, på nær nogle få, der hader Apple, Android og BlackBerry lige inderligt. En hver af disse tre konkurrenter er et bedre valg end en Palm Pre Plus eller Pixi Plus," skriver Coursey.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Kommentarer - Debatoversigt


Palm
2 indlæg

Ville gerne have en Palm Pre
4 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (3) | læs »





 
White papers
Forstå, hvad du ved - og ikke ved - om strømforbruget i dit datacenter, og hvordan du forbedrer...

Intelligente PDU'er eller strømpaneler kan hjælpe dig til at kende dit datacenter bedre, så du...

Oracle Database 11g R2 udgør grundlaget, der gør det muligt for dig at yde en bedre service,...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.