Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Berendsen: Enorme effektiviserings-gevinster i RFID

RFID-chips i vasketøjet kan blive sin egen vægt værd i guld for vaskeri-koncernen Berendsen. Og sikkert mere til.

Læs også: : Berendsen: Her er der it i vasketøjet.

Massiv indførelse af RFID-teknologi kan blive en guldgrube for vaskerikoncernen Berendsen, hvor CIO Klaus Nissen er nomineret til titlen som Årets CIO 2010

Læs stort interview med Klaus Nissen her.

En af de måder, han vil sikre et konkurrencemæssigt forspring, er at implementere it i stadig endnu mere, end der allerede er.

Blandt andet håber Klaus Nissern, at en satsning på RFID-teknologien for alvor kan sparke dørene ind til skattekammeret med effektiviseringsgevinster.

"Vores branche er kendt for at være meget personale-intensiv. Det ved enhver, der har sorteret tøj. Det tager tid, men med RFID-chips i tekstilerne er der styringsmuligheder, så det i høj grad kan styres automatisk," siger han.

"Det kommer til at revolutionere branchen, når RFID-chips bliver modnet yderligere," siger han.

Total registrering

Der findes i dagt UHF-RFID-chips, der gør det muligt at tage en hel container med tekstiler og køre den gennem en port, der scanner den.

Derved kan det lynhurtigt aflæses, at der er eksempelvis præcis 1.200 stykker tekstil i containeren og hvilke varenumre, de har.

"Vi får simpelthen en total registrering af tekstiler uden at de skal håndteres ét ad gangen," siger Klaus Nissen.

Infrastrukturen er klar

Han håber, at den revolution snart indfinder sig hos Berendsen. Infrastrukturen er i hvert fald klar - og den er endda internt i selve virksomheden. Nu skal forretningen blot være klar.

"Det er ikke science fiction. Teknologien er der. Det handler om prioriteringen fra forretningen om, hvornår vi gør det her. Den virksomhed, der løser det her først, får en kæmpe konkurrencemæssig fordel," siger Klaus Nissen.

CIO'en er da også fortrøstningsfuld.

Ifølge ham er Berendsen Textil Service allerede blandt dem, der er længst fremme i teknologi-feltet.

Og det forspring ser han ingen grund til at slække på.

"Jeg har mine månedlige møder med direktionen, hvor jeg prøver at perspektivere it-løsningerne, og det er klart, at der typisk bliver fulgt op på de projekter, hvor udbyttet meget konkret kan måles," siger Klaus Nissen.

Læs også: : Berendsen: Her er der it i vasketøjet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere