Microsoft sender spritnye Kin-telefoner i graven

Microsoft dropper sine netop lancerede Kin-telefoner og satser i stedet på Windows Phone 7. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Sådan ser Kin-telefonerne ud, men de vil aldrig blive lanceret i Danmark.

Microsofts mobile forretning udvikler sig i øjeblikket hurtigere end selv en 16-årig tøz kan sms'e.

I de seneste uger har Computerworld beskrevet, hvordan Microsoft gør et ihærdigt forsøg på et comeback på smartphone-scenen med det nye Windows Phone 7, som nu også er på vej til Danmark.

Et produkt, der til gengæld aldrig når her til landet, er Microsofts Kin-telefoner, der har fokus på sociale funktioner og blev lanceret i USA i maj.

Kin One og Kin Two, som de to telefoner hedder, er bygget af Sharp og har slide-tastatur. Det har tidligere været meldt ud, at de ville blive lanceret i Tyskland, Italien, Spanien og Storbritannien her til efteråret.

Vil fokusere på Windows Phone 7

Nu meddeler Microsoft imidlertid, at selskabet - blot to måneder efter lanceringen - har besluttet at droppe den videre udvikling af Kin-telefonerne. De vil derfor aldrig blive lanceret i Danmark eller Europa.

"Vi har truffet beslutningen om at fokusere udelukkende på Windows Phone 7, og vi vil ikke lancere Kin i Europa dette efterår som ellers planlagt," udtaler virksomheden til Cnet.

"Derudover integrerer vi vores Kin-team med Windows Phone 7-temaet og inkorporerer vigtige ideer og teknologier fra Kin i fremtidige Windows Phone-lanceringer," lyder det endvidere fra Microsoft.

Microsoft-meddelelsen kommer, efter at Verizon så sent som i sidste weekend sænkede priserne på Kin-telefonerne med hele 50 procent.

Hverken Microsoft eller Verizon ønsker at oplyse til Cnet, hvor mange Kin-telefoner, der indtil videre er langet over disken, men en kilde oplyser, at det drejer sig om mellem 1.000 og 10.000.

Det er ikke ligefrem prangende salgstal, hvis man sammenligner med den netop lancerede iPhone 4, der allerede er solgt i flere end 1,7 millioner eksemplarer.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S