Microsoft sender spritnye Kin-telefoner i graven

Microsoft dropper sine netop lancerede Kin-telefoner og satser i stedet på Windows Phone 7. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Sådan ser Kin-telefonerne ud, men de vil aldrig blive lanceret i Danmark.

Microsofts mobile forretning udvikler sig i øjeblikket hurtigere end selv en 16-årig tøz kan sms'e.

I de seneste uger har Computerworld beskrevet, hvordan Microsoft gør et ihærdigt forsøg på et comeback på smartphone-scenen med det nye Windows Phone 7, som nu også er på vej til Danmark.

Et produkt, der til gengæld aldrig når her til landet, er Microsofts Kin-telefoner, der har fokus på sociale funktioner og blev lanceret i USA i maj.

Kin One og Kin Two, som de to telefoner hedder, er bygget af Sharp og har slide-tastatur. Det har tidligere været meldt ud, at de ville blive lanceret i Tyskland, Italien, Spanien og Storbritannien her til efteråret.

Vil fokusere på Windows Phone 7

Nu meddeler Microsoft imidlertid, at selskabet - blot to måneder efter lanceringen - har besluttet at droppe den videre udvikling af Kin-telefonerne. De vil derfor aldrig blive lanceret i Danmark eller Europa.

"Vi har truffet beslutningen om at fokusere udelukkende på Windows Phone 7, og vi vil ikke lancere Kin i Europa dette efterår som ellers planlagt," udtaler virksomheden til Cnet.

"Derudover integrerer vi vores Kin-team med Windows Phone 7-temaet og inkorporerer vigtige ideer og teknologier fra Kin i fremtidige Windows Phone-lanceringer," lyder det endvidere fra Microsoft.

Microsoft-meddelelsen kommer, efter at Verizon så sent som i sidste weekend sænkede priserne på Kin-telefonerne med hele 50 procent.

Hverken Microsoft eller Verizon ønsker at oplyse til Cnet, hvor mange Kin-telefoner, der indtil videre er langet over disken, men en kilde oplyser, at det drejer sig om mellem 1.000 og 10.000.

Det er ikke ligefrem prangende salgstal, hvis man sammenligner med den netop lancerede iPhone 4, der allerede er solgt i flere end 1,7 millioner eksemplarer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S