Microsoft sender spritnye Kin-telefoner i graven

Microsoft dropper sine netop lancerede Kin-telefoner og satser i stedet på Windows Phone 7. Se forklaringen her.

Artikel top billede

Sådan ser Kin-telefonerne ud, men de vil aldrig blive lanceret i Danmark.

Microsofts mobile forretning udvikler sig i øjeblikket hurtigere end selv en 16-årig tøz kan sms'e.

I de seneste uger har Computerworld beskrevet, hvordan Microsoft gør et ihærdigt forsøg på et comeback på smartphone-scenen med det nye Windows Phone 7, som nu også er på vej til Danmark.

Et produkt, der til gengæld aldrig når her til landet, er Microsofts Kin-telefoner, der har fokus på sociale funktioner og blev lanceret i USA i maj.

Kin One og Kin Two, som de to telefoner hedder, er bygget af Sharp og har slide-tastatur. Det har tidligere været meldt ud, at de ville blive lanceret i Tyskland, Italien, Spanien og Storbritannien her til efteråret.

Vil fokusere på Windows Phone 7

Nu meddeler Microsoft imidlertid, at selskabet - blot to måneder efter lanceringen - har besluttet at droppe den videre udvikling af Kin-telefonerne. De vil derfor aldrig blive lanceret i Danmark eller Europa.

"Vi har truffet beslutningen om at fokusere udelukkende på Windows Phone 7, og vi vil ikke lancere Kin i Europa dette efterår som ellers planlagt," udtaler virksomheden til Cnet.

"Derudover integrerer vi vores Kin-team med Windows Phone 7-temaet og inkorporerer vigtige ideer og teknologier fra Kin i fremtidige Windows Phone-lanceringer," lyder det endvidere fra Microsoft.

Microsoft-meddelelsen kommer, efter at Verizon så sent som i sidste weekend sænkede priserne på Kin-telefonerne med hele 50 procent.

Hverken Microsoft eller Verizon ønsker at oplyse til Cnet, hvor mange Kin-telefoner, der indtil videre er langet over disken, men en kilde oplyser, at det drejer sig om mellem 1.000 og 10.000.

Det er ikke ligefrem prangende salgstal, hvis man sammenligner med den netop lancerede iPhone 4, der allerede er solgt i flere end 1,7 millioner eksemplarer.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job