NemID under angreb og i nedbrud

Allerede på førstedagen blev den nye signatur sendt til tælling. I dag rapporteres der om sikkerhedsangreb mod NemID.

Artikel top billede

I går blev NemID lanceret med lovord fra alle kanter.

Der gik dog ikke mange timer, før NemID gik ned, så det blev umuligt at bestille en ny NemID, og i dag er signaturen under angreb.

Nedbrud på førstedagen

Nedbruddet skyldes, at danskerne i stort omfang og på samme tid ville udskifte den gamle signatur med den nye.

"Vi er succesramt, kan man sige. Vi abonnerer på CPR's tjeneste, som bruges, når man opretter sin NemID. Den har en kapacitet, som vi har overtrukket. Der bliver simpelt hen sendt mange flere forespørgsler af sted, end CPR's netside kan klare," siger pressechef Jette Knudsen fra DanID til Business.dk.

Hun understreger, at der ikke var tale om sikkerhedsproblemer, men et kapacitetsproblem.

"Det er ærgerligt, at det sker, men vi kan kun opfordre til, at man prøver igen lidt senere. Vi arbejder nu med CPR-registeret og dets it-leverandør, CSC, om at få mere kapacitet til rådighed," lyder det fra hende.

Angreb på signaturen

I dag kan man dog læse, på NemID's websted, at: "Vi har konstateret tegn på at der foregår et sikkerhedsangreb."

Så nogle sikkerhedsproblemer er signaturen rendt ind i.

Det har ikke været muligt at få fat i NemID for en kommentar i forbindelse med angrebet, men Computerworld følger sagen.

Opdateret: Læs NemID's kommentar: NemID afblæser sikkerhedsalarm

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S