NemID under angreb og i nedbrud

Allerede på førstedagen blev den nye signatur sendt til tælling. I dag rapporteres der om sikkerhedsangreb mod NemID.

Artikel top billede

I går blev NemID lanceret med lovord fra alle kanter.

Der gik dog ikke mange timer, før NemID gik ned, så det blev umuligt at bestille en ny NemID, og i dag er signaturen under angreb.

Nedbrud på førstedagen

Nedbruddet skyldes, at danskerne i stort omfang og på samme tid ville udskifte den gamle signatur med den nye.

"Vi er succesramt, kan man sige. Vi abonnerer på CPR's tjeneste, som bruges, når man opretter sin NemID. Den har en kapacitet, som vi har overtrukket. Der bliver simpelt hen sendt mange flere forespørgsler af sted, end CPR's netside kan klare," siger pressechef Jette Knudsen fra DanID til Business.dk.

Hun understreger, at der ikke var tale om sikkerhedsproblemer, men et kapacitetsproblem.

"Det er ærgerligt, at det sker, men vi kan kun opfordre til, at man prøver igen lidt senere. Vi arbejder nu med CPR-registeret og dets it-leverandør, CSC, om at få mere kapacitet til rådighed," lyder det fra hende.

Angreb på signaturen

I dag kan man dog læse, på NemID's websted, at: "Vi har konstateret tegn på at der foregår et sikkerhedsangreb."

Så nogle sikkerhedsproblemer er signaturen rendt ind i.

Det har ikke været muligt at få fat i NemID for en kommentar i forbindelse med angrebet, men Computerworld følger sagen.

Opdateret: Læs NemID's kommentar: NemID afblæser sikkerhedsalarm

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory