NemID under angreb og i nedbrud

Allerede på førstedagen blev den nye signatur sendt til tælling. I dag rapporteres der om sikkerhedsangreb mod NemID.

Artikel top billede

I går blev NemID lanceret med lovord fra alle kanter.

Der gik dog ikke mange timer, før NemID gik ned, så det blev umuligt at bestille en ny NemID, og i dag er signaturen under angreb.

Nedbrud på førstedagen

Nedbruddet skyldes, at danskerne i stort omfang og på samme tid ville udskifte den gamle signatur med den nye.

"Vi er succesramt, kan man sige. Vi abonnerer på CPR's tjeneste, som bruges, når man opretter sin NemID. Den har en kapacitet, som vi har overtrukket. Der bliver simpelt hen sendt mange flere forespørgsler af sted, end CPR's netside kan klare," siger pressechef Jette Knudsen fra DanID til Business.dk.

Hun understreger, at der ikke var tale om sikkerhedsproblemer, men et kapacitetsproblem.

"Det er ærgerligt, at det sker, men vi kan kun opfordre til, at man prøver igen lidt senere. Vi arbejder nu med CPR-registeret og dets it-leverandør, CSC, om at få mere kapacitet til rådighed," lyder det fra hende.

Angreb på signaturen

I dag kan man dog læse, på NemID's websted, at: "Vi har konstateret tegn på at der foregår et sikkerhedsangreb."

Så nogle sikkerhedsproblemer er signaturen rendt ind i.

Det har ikke været muligt at få fat i NemID for en kommentar i forbindelse med angrebet, men Computerworld følger sagen.

Opdateret: Læs NemID's kommentar: NemID afblæser sikkerhedsalarm

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S