NemID under angreb og i nedbrud

Allerede på førstedagen blev den nye signatur sendt til tælling. I dag rapporteres der om sikkerhedsangreb mod NemID.

Artikel top billede

I går blev NemID lanceret med lovord fra alle kanter.

Der gik dog ikke mange timer, før NemID gik ned, så det blev umuligt at bestille en ny NemID, og i dag er signaturen under angreb.

Nedbrud på førstedagen

Nedbruddet skyldes, at danskerne i stort omfang og på samme tid ville udskifte den gamle signatur med den nye.

"Vi er succesramt, kan man sige. Vi abonnerer på CPR's tjeneste, som bruges, når man opretter sin NemID. Den har en kapacitet, som vi har overtrukket. Der bliver simpelt hen sendt mange flere forespørgsler af sted, end CPR's netside kan klare," siger pressechef Jette Knudsen fra DanID til Business.dk.

Hun understreger, at der ikke var tale om sikkerhedsproblemer, men et kapacitetsproblem.

"Det er ærgerligt, at det sker, men vi kan kun opfordre til, at man prøver igen lidt senere. Vi arbejder nu med CPR-registeret og dets it-leverandør, CSC, om at få mere kapacitet til rådighed," lyder det fra hende.

Angreb på signaturen

I dag kan man dog læse, på NemID's websted, at: "Vi har konstateret tegn på at der foregår et sikkerhedsangreb."

Så nogle sikkerhedsproblemer er signaturen rendt ind i.

Det har ikke været muligt at få fat i NemID for en kommentar i forbindelse med angrebet, men Computerworld følger sagen.

Opdateret: Læs NemID's kommentar: NemID afblæser sikkerhedsalarm

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network