Hellere mobildækning end solnedgang

Det er ikke udsigt over havet, der stå øverst på ønskelisten. Danskerne vil hellere have en solid mobildækning, når de skal i sommerhus.

Artikel top billede

Teleselskabet Telia har spurgt 1.000 danskere om, hvad de prioriterer i sommerlandet, og det er ikke en solnedgang over vandet.

Faktisk vil dobbelt så mange danskere foretrække en solid mobildækning frem for havudsigt, hvis de skulle købe et sommerhus.

30 procent ville således prioritere, at der er god mobildækning, mens kun 16 procent foretrækker udsigt over vandet fra et nyt sommerhus.

"Der er en tydelig tendens til, at danskerne i højere grad end nogensinde ønsker at kunne benytte deres mobil, hvor som helst og når som helst - også i ferien. Næsten alle danskere medbringer deres mobiltelefoner på deres ferier " siger Peter Krogsgaard, der er salg- og marketingdirektør, Telias Mobility Services.

Jobmobil i ferien

Selv om danskerne er på ferie er mobilen ofte i brug, og det handler tit om arbejde.

Det er 17 procent, der vil læse jobrelaterede e-mails på ferien, mens mere end hver tiende vil besvare jobrelaterede e-mails og foretage jobrelaterede opkald i ferien, lyder det i Telia-undersøgelsen.

"For nogen betyder muligheden for at arbejde mobilt rent faktisk, at det overhovedet kan lade sig gøre at holde ferie, selvom mor eller far har noget arbejde, som skal ordnes. I stedet for at tage hjem, kan det hele lynhurtigt ordnes på stedet, hvorefter man igen kan fortsætte familieferien eller strandturen," siger Peter Krogsgaard.

Telia-undersøgelsen er foretaget af firmaet United Minds, der via nettet har spurgt 1.018 danskere over 18 år om ferievanerne.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job