Hellere mobildækning end solnedgang

Det er ikke udsigt over havet, der stå øverst på ønskelisten. Danskerne vil hellere have en solid mobildækning, når de skal i sommerhus.

Artikel top billede

Teleselskabet Telia har spurgt 1.000 danskere om, hvad de prioriterer i sommerlandet, og det er ikke en solnedgang over vandet.

Faktisk vil dobbelt så mange danskere foretrække en solid mobildækning frem for havudsigt, hvis de skulle købe et sommerhus.

30 procent ville således prioritere, at der er god mobildækning, mens kun 16 procent foretrækker udsigt over vandet fra et nyt sommerhus.

"Der er en tydelig tendens til, at danskerne i højere grad end nogensinde ønsker at kunne benytte deres mobil, hvor som helst og når som helst - også i ferien. Næsten alle danskere medbringer deres mobiltelefoner på deres ferier " siger Peter Krogsgaard, der er salg- og marketingdirektør, Telias Mobility Services.

Jobmobil i ferien

Selv om danskerne er på ferie er mobilen ofte i brug, og det handler tit om arbejde.

Det er 17 procent, der vil læse jobrelaterede e-mails på ferien, mens mere end hver tiende vil besvare jobrelaterede e-mails og foretage jobrelaterede opkald i ferien, lyder det i Telia-undersøgelsen.

"For nogen betyder muligheden for at arbejde mobilt rent faktisk, at det overhovedet kan lade sig gøre at holde ferie, selvom mor eller far har noget arbejde, som skal ordnes. I stedet for at tage hjem, kan det hele lynhurtigt ordnes på stedet, hvorefter man igen kan fortsætte familieferien eller strandturen," siger Peter Krogsgaard.

Telia-undersøgelsen er foretaget af firmaet United Minds, der via nettet har spurgt 1.018 danskere over 18 år om ferievanerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S