Hellere mobildækning end solnedgang

Det er ikke udsigt over havet, der stå øverst på ønskelisten. Danskerne vil hellere have en solid mobildækning, når de skal i sommerhus.

Artikel top billede

Teleselskabet Telia har spurgt 1.000 danskere om, hvad de prioriterer i sommerlandet, og det er ikke en solnedgang over vandet.

Faktisk vil dobbelt så mange danskere foretrække en solid mobildækning frem for havudsigt, hvis de skulle købe et sommerhus.

30 procent ville således prioritere, at der er god mobildækning, mens kun 16 procent foretrækker udsigt over vandet fra et nyt sommerhus.

"Der er en tydelig tendens til, at danskerne i højere grad end nogensinde ønsker at kunne benytte deres mobil, hvor som helst og når som helst - også i ferien. Næsten alle danskere medbringer deres mobiltelefoner på deres ferier " siger Peter Krogsgaard, der er salg- og marketingdirektør, Telias Mobility Services.

Jobmobil i ferien

Selv om danskerne er på ferie er mobilen ofte i brug, og det handler tit om arbejde.

Det er 17 procent, der vil læse jobrelaterede e-mails på ferien, mens mere end hver tiende vil besvare jobrelaterede e-mails og foretage jobrelaterede opkald i ferien, lyder det i Telia-undersøgelsen.

"For nogen betyder muligheden for at arbejde mobilt rent faktisk, at det overhovedet kan lade sig gøre at holde ferie, selvom mor eller far har noget arbejde, som skal ordnes. I stedet for at tage hjem, kan det hele lynhurtigt ordnes på stedet, hvorefter man igen kan fortsætte familieferien eller strandturen," siger Peter Krogsgaard.

Telia-undersøgelsen er foretaget af firmaet United Minds, der via nettet har spurgt 1.018 danskere over 18 år om ferievanerne.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S