IBM skovler millioner ind via dette danske selskab

IBM Danmark ApS præsenterer den ene dundrende underskud efter det andet. Men et dansk IBM-ejet selskab scorer kassen år efter år.

Artikel top billede

Læs også:
IBM: Derfor vælter millionerne ind til ukendt selskab

Underskud på stribe.

Sådan lyder historierne ofte om IBM's forretning i Danmark. Men det er tilsyndeladende ikke hele sandheden.

For selskabet Nordic Processor ApS, der delvis ejes af IBM, og som de færreste sikkert har hørt om, er nemlig en guldrandet forretning.

Regnskabet fra 2009 viser et overskud før skat på ikke mindre end 146,2 millioner kroner og 109,7 millioner kroner efter skat.

Og overskuddet er faktisk blevet fordoblet tre år i træk.

I 2008 var den 100 millioner kroner, små 50 millioner kroner i 2007 og blot 23,4 millioner kroner i 2006. 

Omsætningen lå i årene fra 2006 til 2008 på lidt under 600 millioner kroner, men steg i 2009 til 621,1 millioner kroner.

Selskabet har 236 ansatte. 
 
Indviklet ejer-strukturer
Danske Nordic Processor ApS er 100 procent ejet af Nordic Processor AB i Sverige.

Nordic Processor AB i Sverige er igen ejet 40 procent af Nordea og 60 procent af IBM's amerikanske koncern-moderselskab.

Og slutteligt er Nordea eneste kunde hos danske Nordic Processor ApS. Det oplyser IBM.

Læs også:
IBM: Derfor vælter millionerne ind til ukendt selskab

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen