Dell køber storage-teknik for ukendt beløb

Dell har for et ukendt beløb opkøbt firmaet Ocarina, som fremstiller eftertragtet storage teknik.

Artikel top billede

It-kæmpen Dell opkøbte mandag Ocarina Networks. Firmaet fremstiller hardware og programmer, der skal reducere behovet for kapacitet på storageløsninger hos virksomheder af koncernstørrelse.

Ocarina har reduceret behovet for storageplads ved at benytte deduplikation, en teknik som komprimerer data på en intelligent måde og samtidig fjerner redundant data i ustruktureret data som eksempelvis e-mail og billedfiler.

Ifølge Ocarina kan teknikken reducere kundens behov for lagerplads i datacenteret med mellem 30 og 70 procent.

Det er ukendt hvad Dell har givet for Ocarina, men et lignende opkøb i fjor betød at EMC og NetApp måtte finde tolv milliarder kroner for firmaet Data Domain, der er pioner indenfor den eftertragtede teknologi.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network