NemID sikrer lille vækst hos PBS

En lille stigning i omsætning og resultat blev det til for PBS i 2009. It-service-området voksede kraftigt med blandt andet udviklingen af NemID.

Artikel top billede

PBS, der er virksomheden bag blandt andet Dankortet, Betalingsservice og NemID, kom ud af 2009 med en stigning i omsætningen på tre procent, så den samlede omsætning nåede 2,49 milliarder kroner.

Resultatet blev forbedret med tre millioner kroner, så overskuddet endte på 394 millioner kroner.

"Når man tænker på, at vi er en finansiel service-virksomhed, i et meget kriseramt år, er vi godt tilfredse med et resultat, der stort set er på linje med 2008. Det vidner om stabilitet i indtjening og forretningsmodel," siger Jesper Bramming, der er finansdirektør i PBS.

PBS oplevede blandt andet den økonomiske afmatning ved, at banker og virksomheder har været mere tilbageholdende med at investere i nye løsninger, hvis det krævede større investeringer.

Selskabet opererer med tre forretningsområder: betalingskort, betalings- og informationsformidling og it-service.

Mens omsætningen på betalingskorts-området var faldende, trak de to andre områder op.

It-service er i vækst

Den største vækst skal findes på it-service-området, hvor omsætningen steg med hele 36 procent i forhold til 2008. Blandt andet drevet frem af arbejdet med NemID, der er udviklet og drevet af DanID, som er et selskab i PBS koncernen.

"Det altoverskyggende inden for it-service er selvfølgelig udviklingen af NemID. Løsningen er nu ved at blive rullet ud i hele landet. Da det er en stor totalløsning inden for sikkerhed i samfundet, har det selvfølgelig været yderst vigtigt, at det var et projekt, vi lykkedes med," siger Jesper Bramming.

Dog er it-service-området, selvom det vokser kraftigt, stadig en lille del af forretningen i PBS med cirka 14 procent af den samlede omsætning.

Internethandlen fortsat stigende

Selvom 2009 var et kriseår, var internethandlen stadig stigende, og den udgjorde en stigende del af den samlede handel med kort.

PBS oplever, at internettet bliver en stadig mere central afsætningskanal for virksomheder. Således var der ved udgangen af 2009 over 16.000 internetforretninger, der tog imod dankort. En stigning på 19 procent i forhold til 2008.

Væksten i internethandlen har dog været endnu mere markant i det nye år, hvor danskerne i stor stil har trukket dankortet frem, når der skulle betales på nettet. I første halvår af 2010 rundede internetomsætningen for dankort 14 milliarder. En stigning på ikke mindre end 42 procent i forhold til første halvår 2009.

I år vil der stadig være fokus på udvikling af nye produkter hos PBS, blandt andet er der store forventninger til området for mobilbetaling, hvor PBS er ved at udvikle en nye løsninger.

Forventninger om en forsat økonomisk afmatning gør dog, at PBS forventer et overskud for 2010 på linje med resultatet i 2009.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,