NemID sikrer lille vækst hos PBS

En lille stigning i omsætning og resultat blev det til for PBS i 2009. It-service-området voksede kraftigt med blandt andet udviklingen af NemID.

Artikel top billede

PBS, der er virksomheden bag blandt andet Dankortet, Betalingsservice og NemID, kom ud af 2009 med en stigning i omsætningen på tre procent, så den samlede omsætning nåede 2,49 milliarder kroner.

Resultatet blev forbedret med tre millioner kroner, så overskuddet endte på 394 millioner kroner.

"Når man tænker på, at vi er en finansiel service-virksomhed, i et meget kriseramt år, er vi godt tilfredse med et resultat, der stort set er på linje med 2008. Det vidner om stabilitet i indtjening og forretningsmodel," siger Jesper Bramming, der er finansdirektør i PBS.

PBS oplevede blandt andet den økonomiske afmatning ved, at banker og virksomheder har været mere tilbageholdende med at investere i nye løsninger, hvis det krævede større investeringer.

Selskabet opererer med tre forretningsområder: betalingskort, betalings- og informationsformidling og it-service.

Mens omsætningen på betalingskorts-området var faldende, trak de to andre områder op.

It-service er i vækst

Den største vækst skal findes på it-service-området, hvor omsætningen steg med hele 36 procent i forhold til 2008. Blandt andet drevet frem af arbejdet med NemID, der er udviklet og drevet af DanID, som er et selskab i PBS koncernen.

"Det altoverskyggende inden for it-service er selvfølgelig udviklingen af NemID. Løsningen er nu ved at blive rullet ud i hele landet. Da det er en stor totalløsning inden for sikkerhed i samfundet, har det selvfølgelig været yderst vigtigt, at det var et projekt, vi lykkedes med," siger Jesper Bramming.

Dog er it-service-området, selvom det vokser kraftigt, stadig en lille del af forretningen i PBS med cirka 14 procent af den samlede omsætning.

Internethandlen fortsat stigende

Selvom 2009 var et kriseår, var internethandlen stadig stigende, og den udgjorde en stigende del af den samlede handel med kort.

PBS oplever, at internettet bliver en stadig mere central afsætningskanal for virksomheder. Således var der ved udgangen af 2009 over 16.000 internetforretninger, der tog imod dankort. En stigning på 19 procent i forhold til 2008.

Væksten i internethandlen har dog været endnu mere markant i det nye år, hvor danskerne i stor stil har trukket dankortet frem, når der skulle betales på nettet. I første halvår af 2010 rundede internetomsætningen for dankort 14 milliarder. En stigning på ikke mindre end 42 procent i forhold til første halvår 2009.

I år vil der stadig være fokus på udvikling af nye produkter hos PBS, blandt andet er der store forventninger til området for mobilbetaling, hvor PBS er ved at udvikle en nye løsninger.

Forventninger om en forsat økonomisk afmatning gør dog, at PBS forventer et overskud for 2010 på linje med resultatet i 2009.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S