NemID sikrer lille vækst hos PBS

En lille stigning i omsætning og resultat blev det til for PBS i 2009. It-service-området voksede kraftigt med blandt andet udviklingen af NemID.

Artikel top billede

PBS, der er virksomheden bag blandt andet Dankortet, Betalingsservice og NemID, kom ud af 2009 med en stigning i omsætningen på tre procent, så den samlede omsætning nåede 2,49 milliarder kroner.

Resultatet blev forbedret med tre millioner kroner, så overskuddet endte på 394 millioner kroner.

"Når man tænker på, at vi er en finansiel service-virksomhed, i et meget kriseramt år, er vi godt tilfredse med et resultat, der stort set er på linje med 2008. Det vidner om stabilitet i indtjening og forretningsmodel," siger Jesper Bramming, der er finansdirektør i PBS.

PBS oplevede blandt andet den økonomiske afmatning ved, at banker og virksomheder har været mere tilbageholdende med at investere i nye løsninger, hvis det krævede større investeringer.

Selskabet opererer med tre forretningsområder: betalingskort, betalings- og informationsformidling og it-service.

Mens omsætningen på betalingskorts-området var faldende, trak de to andre områder op.

It-service er i vækst

Den største vækst skal findes på it-service-området, hvor omsætningen steg med hele 36 procent i forhold til 2008. Blandt andet drevet frem af arbejdet med NemID, der er udviklet og drevet af DanID, som er et selskab i PBS koncernen.

"Det altoverskyggende inden for it-service er selvfølgelig udviklingen af NemID. Løsningen er nu ved at blive rullet ud i hele landet. Da det er en stor totalløsning inden for sikkerhed i samfundet, har det selvfølgelig været yderst vigtigt, at det var et projekt, vi lykkedes med," siger Jesper Bramming.

Dog er it-service-området, selvom det vokser kraftigt, stadig en lille del af forretningen i PBS med cirka 14 procent af den samlede omsætning.

Internethandlen fortsat stigende

Selvom 2009 var et kriseår, var internethandlen stadig stigende, og den udgjorde en stigende del af den samlede handel med kort.

PBS oplever, at internettet bliver en stadig mere central afsætningskanal for virksomheder. Således var der ved udgangen af 2009 over 16.000 internetforretninger, der tog imod dankort. En stigning på 19 procent i forhold til 2008.

Væksten i internethandlen har dog været endnu mere markant i det nye år, hvor danskerne i stor stil har trukket dankortet frem, når der skulle betales på nettet. I første halvår af 2010 rundede internetomsætningen for dankort 14 milliarder. En stigning på ikke mindre end 42 procent i forhold til første halvår 2009.

I år vil der stadig være fokus på udvikling af nye produkter hos PBS, blandt andet er der store forventninger til området for mobilbetaling, hvor PBS er ved at udvikle en nye løsninger.

Forventninger om en forsat økonomisk afmatning gør dog, at PBS forventer et overskud for 2010 på linje med resultatet i 2009.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS