Facebook fordobler størrelsen af datacenter

Allerede inden Facebooks første datacenter i Oregon er bygget, er det blevet besluttet at fordoble størrelsen.

Artikel top billede

I januar i år annoncerede Facebook byggeriet af virksomhedens første datacenter på over 13.000 kvadratmeter.

Nu har selskabet så bestemt at tilføje yderligere over 14.000 kvadratmeter datacenter på samme lokation. Det skriver IDG News Service.

Den første del af byggeriet er planlagt til at stå færdig i begyndelsen af næste år. Anden del forventes klar i starten af 2012.

Da Facebook annoncerede byggeriet af sit første datacenter i januar havde sitet rundet 400 millioner brugere, dette tal er i mellemtiden blevet til 500 millioner.

Twitter har også for nyligt sagt, at firmaet kommer til at få sit eget datacenter. Ligesom Facebook står Twitters servere i dag i datacentre styret af andre virksomheder. Twitter håber, at virksomheden med sit eget datacenter vil få mere kontrol over infrastrukturen, skriver IDG News Service.

Facebook har fortalt, at bygningsarbejdet giver arbejde til 150 til 200 arbejdere, samtidig forventes det, at datacenteret vil skabe 35 varige arbejdspladser.

Greenpeace ikke glade

Nogle, der ikke bliver begejstrede for de nye planer om et dobbelt så stort datacenter, er Greenpeace.

De har tidligere kritisteret Facebook for at vælge en placering, hvor det lokale elselskab primært får sin elektricitet fra kul-kraftværker. Greenpeace så hellere, at Facebook havde valgt en placering, hvor der kunne skaffes strøm fra vedvarende energi.

Facebook modargument har været, at valget er faldet på Oregon på grund af statens tørre og tempererede klima. Det giver mulighed for at benytte en speciel teknik til køling, der er bedre end den traditionelle mekaniske køling.

Facebook har ifølge IDG News Service meddelt, at datacenteret vil blive det mest energi-effektive i verden.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S