Facebook fordobler størrelsen af datacenter

Allerede inden Facebooks første datacenter i Oregon er bygget, er det blevet besluttet at fordoble størrelsen.

Artikel top billede

I januar i år annoncerede Facebook byggeriet af virksomhedens første datacenter på over 13.000 kvadratmeter.

Nu har selskabet så bestemt at tilføje yderligere over 14.000 kvadratmeter datacenter på samme lokation. Det skriver IDG News Service.

Den første del af byggeriet er planlagt til at stå færdig i begyndelsen af næste år. Anden del forventes klar i starten af 2012.

Da Facebook annoncerede byggeriet af sit første datacenter i januar havde sitet rundet 400 millioner brugere, dette tal er i mellemtiden blevet til 500 millioner.

Twitter har også for nyligt sagt, at firmaet kommer til at få sit eget datacenter. Ligesom Facebook står Twitters servere i dag i datacentre styret af andre virksomheder. Twitter håber, at virksomheden med sit eget datacenter vil få mere kontrol over infrastrukturen, skriver IDG News Service.

Facebook har fortalt, at bygningsarbejdet giver arbejde til 150 til 200 arbejdere, samtidig forventes det, at datacenteret vil skabe 35 varige arbejdspladser.

Greenpeace ikke glade

Nogle, der ikke bliver begejstrede for de nye planer om et dobbelt så stort datacenter, er Greenpeace.

De har tidligere kritisteret Facebook for at vælge en placering, hvor det lokale elselskab primært får sin elektricitet fra kul-kraftværker. Greenpeace så hellere, at Facebook havde valgt en placering, hvor der kunne skaffes strøm fra vedvarende energi.

Facebook modargument har været, at valget er faldet på Oregon på grund af statens tørre og tempererede klima. Det giver mulighed for at benytte en speciel teknik til køling, der er bedre end den traditionelle mekaniske køling.

Facebook har ifølge IDG News Service meddelt, at datacenteret vil blive det mest energi-effektive i verden.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec