Facebook fordobler størrelsen af datacenter

Allerede inden Facebooks første datacenter i Oregon er bygget, er det blevet besluttet at fordoble størrelsen.

Artikel top billede

I januar i år annoncerede Facebook byggeriet af virksomhedens første datacenter på over 13.000 kvadratmeter.

Nu har selskabet så bestemt at tilføje yderligere over 14.000 kvadratmeter datacenter på samme lokation. Det skriver IDG News Service.

Den første del af byggeriet er planlagt til at stå færdig i begyndelsen af næste år. Anden del forventes klar i starten af 2012.

Da Facebook annoncerede byggeriet af sit første datacenter i januar havde sitet rundet 400 millioner brugere, dette tal er i mellemtiden blevet til 500 millioner.

Twitter har også for nyligt sagt, at firmaet kommer til at få sit eget datacenter. Ligesom Facebook står Twitters servere i dag i datacentre styret af andre virksomheder. Twitter håber, at virksomheden med sit eget datacenter vil få mere kontrol over infrastrukturen, skriver IDG News Service.

Facebook har fortalt, at bygningsarbejdet giver arbejde til 150 til 200 arbejdere, samtidig forventes det, at datacenteret vil skabe 35 varige arbejdspladser.

Greenpeace ikke glade

Nogle, der ikke bliver begejstrede for de nye planer om et dobbelt så stort datacenter, er Greenpeace.

De har tidligere kritisteret Facebook for at vælge en placering, hvor det lokale elselskab primært får sin elektricitet fra kul-kraftværker. Greenpeace så hellere, at Facebook havde valgt en placering, hvor der kunne skaffes strøm fra vedvarende energi.

Facebook modargument har været, at valget er faldet på Oregon på grund af statens tørre og tempererede klima. Det giver mulighed for at benytte en speciel teknik til køling, der er bedre end den traditionelle mekaniske køling.

Facebook har ifølge IDG News Service meddelt, at datacenteret vil blive det mest energi-effektive i verden.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks