Facebook fordobler størrelsen af datacenter

Allerede inden Facebooks første datacenter i Oregon er bygget, er det blevet besluttet at fordoble størrelsen.

Artikel top billede

I januar i år annoncerede Facebook byggeriet af virksomhedens første datacenter på over 13.000 kvadratmeter.

Nu har selskabet så bestemt at tilføje yderligere over 14.000 kvadratmeter datacenter på samme lokation. Det skriver IDG News Service.

Den første del af byggeriet er planlagt til at stå færdig i begyndelsen af næste år. Anden del forventes klar i starten af 2012.

Da Facebook annoncerede byggeriet af sit første datacenter i januar havde sitet rundet 400 millioner brugere, dette tal er i mellemtiden blevet til 500 millioner.

Twitter har også for nyligt sagt, at firmaet kommer til at få sit eget datacenter. Ligesom Facebook står Twitters servere i dag i datacentre styret af andre virksomheder. Twitter håber, at virksomheden med sit eget datacenter vil få mere kontrol over infrastrukturen, skriver IDG News Service.

Facebook har fortalt, at bygningsarbejdet giver arbejde til 150 til 200 arbejdere, samtidig forventes det, at datacenteret vil skabe 35 varige arbejdspladser.

Greenpeace ikke glade

Nogle, der ikke bliver begejstrede for de nye planer om et dobbelt så stort datacenter, er Greenpeace.

De har tidligere kritisteret Facebook for at vælge en placering, hvor det lokale elselskab primært får sin elektricitet fra kul-kraftværker. Greenpeace så hellere, at Facebook havde valgt en placering, hvor der kunne skaffes strøm fra vedvarende energi.

Facebook modargument har været, at valget er faldet på Oregon på grund af statens tørre og tempererede klima. Det giver mulighed for at benytte en speciel teknik til køling, der er bedre end den traditionelle mekaniske køling.

Facebook har ifølge IDG News Service meddelt, at datacenteret vil blive det mest energi-effektive i verden.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job