Derfor mister HP-boss jobbet efter sex-afpresning

ComputerViews: Under Mark Hurds ledelse er HP blevet bragt i økonomisk topform som verdens største it-selskab. Bestyrelsen vil tilsyneladende ikke tages på sengen i en ny skandale.

Artikel top billede

ComputerViews: Hvad?

Mange erhvervs- og it-folk har uden tvivl taget sig til hovedet, da det i fredags blev kendt, at HP's topchef gennem fem år træder tilbage efter en sag om sex-chikane.

Men ikke desto mindre er det resultatet af den undersøgelse, som bestyrelsen i it-giganten har gennemført siden 29. juni, da en advokat henvendte sig til selskabet på vegne af en kvindelig ekstern leverandør, som følte sig chikaneret af Mark Hurd.

Af en børsmeddelelse i fredags fremgår det, at bestyrelsen undersøgte sagen og nu er blevet enig med Mark Hurd om, at han pakker sit kontor og hæver 12,2 millioner dollars samt aktieoptioner.

Til gengæld lover han ikke at retsforfølge HP.

Mark Hurd har også indgået et forlig med kvinden, som selv valgte at udtale sig gennem sin advokat i weekenden.

Her fortæller den 50-årige Jodie Fisher, at hun som ekstern leverandør arbejdede med HP-kunder på højt niveau samt arrangerede møder for topchefer.

Jodie Fisher er overrasket over og ked af, at Mark Hurd er nødt til at forlade jobbet.

Men det kan naturligvis ikke være anderledes. For uanset hvad der gemmer sig under kommunikationseksperternes ord i denne sag, så må HP-bestyrelsen handle.

Håndfast handling nødvendig

Det er blot fire år siden, at it-giganten blev rystet af en skandale om telefonaflytning af journalister, der prøvede at finde ud af hvem i bestyrelsen, der var for eller imod Mark Hurds forgænger Carly Fiorina.

Sagen var en lang og pinsom affære, som kostede den daværende bestyrelsesformand jobbet og høringer i den amerikanske kongres.

Ud med den velfungerende topchef

Derfor er selskabets bestyrelse nødt til at handle hurtigt og håndfast. Selvom de må smide en Mark Hurd på porten. En CEO, der har leveret og stadig leverede varen.

I forbindelse med Mark Hurds afgang valgte HP også at offentliggøre dele af tredje kvartalsregnskabet, der ellers først skal offentliggøres 19. august.

Årsomsætningen ventes at ligge mellem 125,3 og 125,5 milliarder dollars og tredje kvartalsomsætning er vokset med 11 procent i forhold til sidst år.

Så HP ser stadig ud til at være sundt efter Mark Hurds årelange fokusering på at sikre en slank og effektiv vækstmaskine, der har gjort HP til en gigant i direkte konkurrence med IBM om titlen som verdens største it-selskab.

Hvad nu?

Nu overtager HP's økonomidirektør eller CFO Cathie Lesjak midlertidigt CEO-jobbet, mens bestyrelsen kigger sig om efter en permanent løsning. Og måske kan HP vende problemet til en fordel.

Til Computerworld News Service siger Martin Reynolds fra analysehuset Gartner, at mens Mark Hurd har skabt den ledelsesmæssige disciplin, som har gjort HP succesfuld, så er brandet blevet mere og mere kedeligt.

"Du hører jo aldrig nogen sige: Jeg har lige købt en HP-printer. Den er bare så fed," siger Martin Reynolds og fortsætter:

"Det kan bestyrelsen gøre noget ved. Nu kan de sikre sig at få en topchef, der kan arbejde videre på den platform Mark Hurd har skabt og puste nyt liv i brandet," siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S