Google skal i retten for aldersdiskrimination

Højesteretten i Californien har stadfæstet en afgørelse fra en appeldomstol, så sagen om uretmæssig fyring alligevel skal for retten.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En retssag anlagt af en tidligere medarbejder hos Google, der hævder, at han blev uretmæssigt fyret på grund af sin alder, skal prøves ved en domstol. Det har Højesteretten i Californien nu besluttet.

Sagen mod Google, som har været længe undervejs, er anlagt af Brian Reid fra Palo Alto i Californien. Reid var 52 år, da han i 2002 opsagde sit arbejde som underviser ved Carnegie Mellon Universitetets campus i Californien til fordel for et arbejde hos Google. Dokumenter fra sagen viser, at han hævder, at aldersdiskrimination er en af årsagerne til, at Google fyrede ham.

Hans oprindelige sag mod virksomheden blev anlagt i 2004.

Reid hævder, at han af sine kolleger blev kaldt et antal øgenavne, såsom "gamle mand" og "gamle stivstikker". En skriftlig evaluering af medarbejder-præstationsniveau indikerer, at Google var tilfreds med Reid i hans første år hos virksomheden.

Ifølge kendelsen i den oprindelige sag havde Google legitime, ikke-diskriminerende årsager til at fyre Reid. Kendelsen blev afgivet ved en såkaldt summary judgement, så sagen kom aldrig for retten. Men det har en appeldomstol siden underkendt og således besluttet, at sagen skal prøves ved en domstol.

Højesteretten i Californien stadfæster appeldomstolens afgørelse af flere årsager, men bemærker særligt visse e-mails angående Reid sendt mellem chefer hos Google.

I sin oprindelig anklage krævede Reid et ikke-offentliggjort beløb i skadeserstatning heriblandt en anmodning om at få tilbagegivet 119.000 optioner til at købe Google-aktier til en aftalekurs på 1,68 kroner per aktie, som blev ham frataget ved fyringen.

Google benægter at have gjort noget galt og fastholder, at Reid ikke blev fyret på grund af hans alder.

"Højesteretten stadfæster blot den lavere domstols afgørelse, at sagen ikke bør afvises uden at have været for en domstol," siger Google i en pressemeddelelse. Vi ser frem til at demonstrere i retten de legitime, ikke-diskriminerende årsager til, at hr. Reid blev afskediget," tilføjer virksomheden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arctic Wolf

    Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

    Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S