Google skal i retten for aldersdiskrimination

Højesteretten i Californien har stadfæstet en afgørelse fra en appeldomstol, så sagen om uretmæssig fyring alligevel skal for retten.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En retssag anlagt af en tidligere medarbejder hos Google, der hævder, at han blev uretmæssigt fyret på grund af sin alder, skal prøves ved en domstol. Det har Højesteretten i Californien nu besluttet.

Sagen mod Google, som har været længe undervejs, er anlagt af Brian Reid fra Palo Alto i Californien. Reid var 52 år, da han i 2002 opsagde sit arbejde som underviser ved Carnegie Mellon Universitetets campus i Californien til fordel for et arbejde hos Google. Dokumenter fra sagen viser, at han hævder, at aldersdiskrimination er en af årsagerne til, at Google fyrede ham.

Hans oprindelige sag mod virksomheden blev anlagt i 2004.

Reid hævder, at han af sine kolleger blev kaldt et antal øgenavne, såsom "gamle mand" og "gamle stivstikker". En skriftlig evaluering af medarbejder-præstationsniveau indikerer, at Google var tilfreds med Reid i hans første år hos virksomheden.

Ifølge kendelsen i den oprindelige sag havde Google legitime, ikke-diskriminerende årsager til at fyre Reid. Kendelsen blev afgivet ved en såkaldt summary judgement, så sagen kom aldrig for retten. Men det har en appeldomstol siden underkendt og således besluttet, at sagen skal prøves ved en domstol.

Højesteretten i Californien stadfæster appeldomstolens afgørelse af flere årsager, men bemærker særligt visse e-mails angående Reid sendt mellem chefer hos Google.

I sin oprindelig anklage krævede Reid et ikke-offentliggjort beløb i skadeserstatning heriblandt en anmodning om at få tilbagegivet 119.000 optioner til at købe Google-aktier til en aftalekurs på 1,68 kroner per aktie, som blev ham frataget ved fyringen.

Google benægter at have gjort noget galt og fastholder, at Reid ikke blev fyret på grund af hans alder.

"Højesteretten stadfæster blot den lavere domstols afgørelse, at sagen ikke bør afvises uden at have været for en domstol," siger Google i en pressemeddelelse. Vi ser frem til at demonstrere i retten de legitime, ikke-diskriminerende årsager til, at hr. Reid blev afskediget," tilføjer virksomheden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos