Larry Ellison beskylder HP for idioti ovenpå sex-sag

Oracle-boss Larry Ellison raser mod konkurrenten HP over, at selskabet har fyret direktør Mark Hurd efter sex-skandale.

Artikel top billede

Oracles til tider meget farverige topchef, Larry Ellison, har i kølvandet på sex-sagen og fyringen af HP-direktør Mark Hurd sendt en e-mail til The New York Times.

I mailen beskylder Larry Ellison HP for at have svigtet ved at sende Mark Hurd på porten.

"HP-bestyrelsen har lige begået den værste personale-beslutning, siden idioterne i Apple-bestyrelsen fyrede Steve Jobs for flere år siden. Den beslutning ødelagde nærmest Apple, og det ville den have gjort, hvis Steve ikke var kommet tilbage og havde reddet dem (Apple, red.)," raser Larry Ellison i mailen til New York Time.

Rigtige venner

I flere år har databaseselskabet Oracle været en tæt partner med HP, men blev med Sun Microsystems-opkøbet sidste år en stor konkurrent til netop HP på hardware-markedet.

Alligevel har Oracle- og HP-topbosserne bevaret et godt personligt venskab, og Mark Hurd er ofte på besøg på Larry Ellisons tennisbane i Silicon Valley, ligesom Larry Ellison også privat er gode venner med Apple-chef Steve Jobs.

I angrebet på HP lægger han vægt på, at HP nu fejlagtigt har mistet en kæmpe-kapacitet.

"Ved at fyre Mark Hurd har HP-bestyrelsen mistet muligheden for at gøre det bedste for HP-medarbejderne, aktionærerne, kunderne og partnerne. HP-bestyrelsen indrømmer, at den har efterforsket anklagerne om sex-chikane til bunds, og fundet dem falske," skriver Larry Ellison i mailen, hvor han undrer sig over, at Mark Hurd alligevel er blevet fyret.

Ellison: Uenig HP-bestyrelse
Larry Ellison kan i mailen til New York Post heller ikke dy sig for at nævne, at HP-bestyrelsens beslutning var en seks mod fire-afgørelse om, hvorvidt den skulle afsløre historien.

Efter afstemningen besluttede bestyrelsen ifølge Larry Ellison at ændre sin beslutning til en enstemmig afgørelse udadtil, selvom Larry Ellison ikke omtaler, hvor han har den information fra.

Han har selv haft sex-skandaler rimelig tæt inde på livet, da præsidenten for Oracle, Charles Philips, tidligere på året afslørede sit otte-årige utroskab med en anden kvinde end sin hustru.

Charles Phillips fik lov til at blive siddende som præsident, mens Mark Hurd altså måtte tage sit gode tøj og gå.

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S