TDC æder sig større på det danske marked

Telekoncernen TDC udbygger sin føring på det danske marked, hvor selskabet i forvejen er dominerende.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC er på en lang række områder reguleret af IT- og Telestyrelsen, fordi selskabet har en stærk markedsposition.

Og i dag viser TDC's halvårsregnskab, at selskabet øger sine markedsandele inden for ip-telefoni og mobilt bredånd, mens det er status quo på fastnettelefoni, fastnetbredbånd, mobiltelefoni samt betalings-tv.

TDC er ifølge regnskabet gået frem med ét procentpoint til 35 procent af markedet for mobilt bredbånd, mens selskabet nu sidder på 52 procent af al ip-telefoni mod 45 procent et år tidligere.

"På VoIP (IP-telefoni, red.) er vores markedsandel primært drevet af successen af HomeDuo og HomeTrio - multiplay IP-produkter - og det fremgår også af regnskabet, at vi har taget 120.000 flere Duo-kunder ind og cirka 60.000 flere Trio-kunder," fortæller administrerende direktør og koncernchef Henrik Poulsen om fremgangen.

I dag har TDC 270.000 HomeDuo-abonnementer, hvor kunderne får internet og ip-telefoni, mens 102.000 danskere har HomeTrio, hvor også tv indgår i pakken. Dermed har HomeDuo vist sig at sælge bedre end abonnementet, der også indeholder tv.

"Jeg tror, at det er helt naturligt, at bredbåndsmarkedet er langt mere flygtigt og langt større, så der er en større volumen i det marked end i tv-markedet. Der er også nogle hastighedskrav til vores tv-produkter, som gør, at det (HomeTrio, red.) dækker cirka 80 procent af landet, mens 100 procent er dækket af Duo," forklarer Henrik Poulsen.

Regulering

TDC's stærke markedsposition har flere gange fået IT- og Telestyrelsen til at skride ind. Styrelsen har blandt andet tvunget TDC til at åbne sit kobbernet, kabelnet og fibernet for fremmede udbydere, fordi selskabets stilling i markedet er blevet opfattet som dominerende.

Nu, hvor TDC igen forbedrer sin stilling i markedet, er det dog ikke tegn på, at konkurrencen har fejlet, mener Henrik Poulsen.

"Hvis man ser på prisudviklingen i det danske marked, så er der ikke nogen, som kan påstå andet, end at der er enorm intens konkurrence. Jeg tror ikke, at det er muligt at finde andre forbrugermarkeder i Danmark, hvor priserne er faldet så meget på både kort og lang sigt," siger TDC-koncernchefen.

Konkurrenterne Telenor og Telia har tidligere ved flere lejlighed udtrykt bekymring over TDC position på den faste teleinfrastruktur.

Priskrig og nulvækst er en trussel

Henrik Poulsen fortæller videre, at der ligger udfordringer forude i årets andet halvår.

"Der er den trussel, at det danske marked er et marked med stort set ingen vækst og samtidig en meget heftig priskrig, som i første halvår 2010 har eskaleret til nye niveauer. Både priskrigen på mobildata og -telefoni, men også på bredbånd," forklarer Henrik Poulsen.

Dagens halvårsregnskab fra TDC viser en fremgang i omsætningen på 2,2 procent til 18,2 milliarder kroner, mens resultatet før skat faldt med 36 procent til 1,4 milliarder kroner før skat i forhold til samme halvår sidste år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS