Snart er alting forbundet til internettet

Om få dage er fem milliarder enheder forbundet til internettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Enhed nummer fem milliard vil på et tidspunkt i denne måned forbinde til internettet. Og om 10 år vil antallet stige med mere end en faktor fire, vurderer IMS Research, som holder styr på hvor meget installeret udstyr, der har internetadgang.

På overfladen vil denne anden flodbølge af vækst være drevet af mobiltelefoner og nye kategorier af forbruger-elektronik, skriver IMS Research i en pressemeddelelse.

Men en endnu større drivkraft vil være stort set usynlig: Der er her tale om maskine-til-maskine-kommunikation i forskellige former for smart grids til strømstyring, overvågning og offentlig sikkerhed, trafik- og parkeringsstyring samt sensornetværk.

Tidligere i år lød en prognose fra Cisco på en ligeledes stejl vækst inden for personlige mobile elektroniske enheder og den samlede internettrafik.

Mobilerne stormer frem

I dag er der over en milliard computere, der jævnligt forbinder til internettet. Denne klasse af enheder heriblandt stationære og bærbare pc'er samt deres associerede netværksudstyr vokser fortsat.

Men mobile enheder såsom internetforbundne smartphones har allerede overgået dette antal og vokser selv langt hurtigere.

Og føj hertil tablets, e-bogslæsere, internet-tv, kameraer, digitale billedrammer og en mængde anden netværksforbunden forbruger-elektronik, og pludselig synes IMS Researchs prognose på 22 milliarder internet-enheder i 2020 slet ikke at være urealistisk.

Analysefirmaet vurderer, at der om 10 år vil være seks milliarder mobiltelefoner, hvoraf de fleste har internetadgang. De i dag omtrent 2,5 milliarder fjernsyn vil i store træk blive erstattet af tv med internetforbindelse enten direkte eller via settop-bokse. Flere og flere af verdens en milliard biler vil blive erstattet af nyere modeller med integreret internetadgang.

Og alligevel vil det største vækstpotentiale være at finde i maskine-til-maskine-kommunikation, vurderer direktør for IMS Research, Ian Weightman.

Ikke kun i industrien

Analysehuset Gartner peger også på maskine-til-maskine-kommunikation som en af de 10 vigtigste mobile teknologier at holde øje med i 2010.

Og for et år siden oprettede Qualcomm og Verizon et joint venture specifikt for at støtte trådløse maskine-til-maskine-tjenester.

"Dette har potentialet til at vokse videre end blot til industrielle formål og omfatte formål som i stigende grad sofistikerede smart grids, netværkstilsluttede sikkerhedskameraer og -sensorer, forbundet udstyr til hjemmet og klimaanlæg samt infrastruktur til trafik- og parkeringsstyring, udtaler Weightman.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse