Snart er alting forbundet til internettet

Om få dage er fem milliarder enheder forbundet til internettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Enhed nummer fem milliard vil på et tidspunkt i denne måned forbinde til internettet. Og om 10 år vil antallet stige med mere end en faktor fire, vurderer IMS Research, som holder styr på hvor meget installeret udstyr, der har internetadgang.

På overfladen vil denne anden flodbølge af vækst være drevet af mobiltelefoner og nye kategorier af forbruger-elektronik, skriver IMS Research i en pressemeddelelse.

Men en endnu større drivkraft vil være stort set usynlig: Der er her tale om maskine-til-maskine-kommunikation i forskellige former for smart grids til strømstyring, overvågning og offentlig sikkerhed, trafik- og parkeringsstyring samt sensornetværk.

Tidligere i år lød en prognose fra Cisco på en ligeledes stejl vækst inden for personlige mobile elektroniske enheder og den samlede internettrafik.

Mobilerne stormer frem

I dag er der over en milliard computere, der jævnligt forbinder til internettet. Denne klasse af enheder heriblandt stationære og bærbare pc'er samt deres associerede netværksudstyr vokser fortsat.

Men mobile enheder såsom internetforbundne smartphones har allerede overgået dette antal og vokser selv langt hurtigere.

Og føj hertil tablets, e-bogslæsere, internet-tv, kameraer, digitale billedrammer og en mængde anden netværksforbunden forbruger-elektronik, og pludselig synes IMS Researchs prognose på 22 milliarder internet-enheder i 2020 slet ikke at være urealistisk.

Analysefirmaet vurderer, at der om 10 år vil være seks milliarder mobiltelefoner, hvoraf de fleste har internetadgang. De i dag omtrent 2,5 milliarder fjernsyn vil i store træk blive erstattet af tv med internetforbindelse enten direkte eller via settop-bokse. Flere og flere af verdens en milliard biler vil blive erstattet af nyere modeller med integreret internetadgang.

Og alligevel vil det største vækstpotentiale være at finde i maskine-til-maskine-kommunikation, vurderer direktør for IMS Research, Ian Weightman.

Ikke kun i industrien

Analysehuset Gartner peger også på maskine-til-maskine-kommunikation som en af de 10 vigtigste mobile teknologier at holde øje med i 2010.

Og for et år siden oprettede Qualcomm og Verizon et joint venture specifikt for at støtte trådløse maskine-til-maskine-tjenester.

"Dette har potentialet til at vokse videre end blot til industrielle formål og omfatte formål som i stigende grad sofistikerede smart grids, netværkstilsluttede sikkerhedskameraer og -sensorer, forbundet udstyr til hjemmet og klimaanlæg samt infrastruktur til trafik- og parkeringsstyring, udtaler Weightman.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

SAP-arkitekt

Fyn

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S