Snart er alting forbundet til internettet

Om få dage er fem milliarder enheder forbundet til internettet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Enhed nummer fem milliard vil på et tidspunkt i denne måned forbinde til internettet. Og om 10 år vil antallet stige med mere end en faktor fire, vurderer IMS Research, som holder styr på hvor meget installeret udstyr, der har internetadgang.

På overfladen vil denne anden flodbølge af vækst være drevet af mobiltelefoner og nye kategorier af forbruger-elektronik, skriver IMS Research i en pressemeddelelse.

Men en endnu større drivkraft vil være stort set usynlig: Der er her tale om maskine-til-maskine-kommunikation i forskellige former for smart grids til strømstyring, overvågning og offentlig sikkerhed, trafik- og parkeringsstyring samt sensornetværk.

Tidligere i år lød en prognose fra Cisco på en ligeledes stejl vækst inden for personlige mobile elektroniske enheder og den samlede internettrafik.

Mobilerne stormer frem

I dag er der over en milliard computere, der jævnligt forbinder til internettet. Denne klasse af enheder heriblandt stationære og bærbare pc'er samt deres associerede netværksudstyr vokser fortsat.

Men mobile enheder såsom internetforbundne smartphones har allerede overgået dette antal og vokser selv langt hurtigere.

Og føj hertil tablets, e-bogslæsere, internet-tv, kameraer, digitale billedrammer og en mængde anden netværksforbunden forbruger-elektronik, og pludselig synes IMS Researchs prognose på 22 milliarder internet-enheder i 2020 slet ikke at være urealistisk.

Analysefirmaet vurderer, at der om 10 år vil være seks milliarder mobiltelefoner, hvoraf de fleste har internetadgang. De i dag omtrent 2,5 milliarder fjernsyn vil i store træk blive erstattet af tv med internetforbindelse enten direkte eller via settop-bokse. Flere og flere af verdens en milliard biler vil blive erstattet af nyere modeller med integreret internetadgang.

Og alligevel vil det største vækstpotentiale være at finde i maskine-til-maskine-kommunikation, vurderer direktør for IMS Research, Ian Weightman.

Ikke kun i industrien

Analysehuset Gartner peger også på maskine-til-maskine-kommunikation som en af de 10 vigtigste mobile teknologier at holde øje med i 2010.

Og for et år siden oprettede Qualcomm og Verizon et joint venture specifikt for at støtte trådløse maskine-til-maskine-tjenester.

"Dette har potentialet til at vokse videre end blot til industrielle formål og omfatte formål som i stigende grad sofistikerede smart grids, netværkstilsluttede sikkerhedskameraer og -sensorer, forbundet udstyr til hjemmet og klimaanlæg samt infrastruktur til trafik- og parkeringsstyring, udtaler Weightman.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sæt dit præg på netværksteknologi – bliv en del af vores team i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Kvantitativ Analytiker

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S