Her er Systematic-ledelsens fremtidsplaner

Interview: Topcheferne Michael Holm og Lars Johansson vil gøre Systematic til en af to EPJ-leverandører på sigt. 25 års erfaring er i spil.

Artikel top billede

Læs også: Systematic investerer 120.000 timer i én certificering.

Forsvar og sundhed kan umiddelbart lyde som to forskellige verdener.

Men for de godt 400 ansatte i Systematic er sammenhængen software, der gør det nemt at træffe beslutninger i de skarpe situationer, som er hverdagen for både soldater, læger og sygeplejersker.

Tid til langsigtede relationer med de offentlige kunder og kompromisløs satsning på kvalitet er et par af hovedingredienserne i arbejdet hos Systematic.

Her spiller det private ejerskab og investeringen i CMMI-certificering væsentlige roller.

60 procent defence

"Forretningsområdet defence fylder næsten 60 procent.
Men det er ved at udligne sig, fordi sundhed vokser mest lige nu, og vil være det største forretningsområde om nogle år."

Sådan siger stifter, storaktionær og administrerende direktør Michael Holm.

Torsdag 19. august fejrede han og koncerndirektør Lars Johansson sammen med resten af virksomheden, at Systematic har eksisteret i 25 år.
Firmaets første kunde - Søværnet - er også stadig med.

"Systematics historie hænger tæt sammen med søværnet. Vi har været med i Søværnets it-udvikling fra de første Compaq-pc'er til piratjagt ved Afrikas Horn," siger Michael Holm.

ERP til krigsførelse

Men hvor både søværn og luftvåben helt naturligt har udviklet sig teknologisk, så har særligt hærenheder haft brug for en teknologisk opgradering i kredsen af NATO-lande, hvor Systematic især har sine militære kunder.

Med leverancer til alle værn har Systematic kunnet udvikle standardproduktet Sitaware, der bedst kan beskrives som en ERP-suite til krigsførelse.

"Vi møder jo nogle af de meget store, hæderkronede virksomheder derude på den hårde måde. Men selvom vi er en lille virksomhed i den sammenhæng, så er vi med 100 mand, der sidder og produktudvikler, en betydende spiller i command and control-verdenen," fortæller Michael Holm.

Blandt konkurrenterne er forsvarsgiganter som amerikanske Northop Grumman, franske Thales og tyske EADS.

Men det er samtidig også her, Systematic har en god mulighed for at sælge i fremtiden, fordi giganterne begynder at opgive at udvikle deres egne systemer, og så køber løsninger som Sitaware til integration i deres egne leverancer.

"Vi kender processerne i forsvaret. Og så er vi åbne for, at partnere selv kan udvikle moduler eller levere løsninger med Sitaware," siger Michael Holm.

Fra projekt til produkt

Men det betyder også en væsentlig udfordring for Systematic.

Siden 2007 har det været strategien at lægge forretningen om fra mest at være projektbaseret til at være produktorienteret.

"Vi kalder det Lipton-kassen," griner Michael Holm, og peger til kassen med Lipton te-breve på mødebordet.

"Kassens størrelse og indholdet af te er produktet. Projektet er at skabe arrangementet omkring te-drikningen. Kundernes krav er i langt højere grad at få produktet," siger han og understreger, at det også stiller krav om en udbygning af partnerstrategien.

Partnere er også nødvendige for at nå de ambitiøse mål i forretningsområdet sundhed.

Målet er et eksporteventyr for Columna Clincial Information System, der er en EPJ-løsning udviklet i samarbejde med først Århus Amt, og i juni valgt som standardløsning i region Midtjylland.

Om den 15 år lange EPJ-udvikling i Danmark siger Michael Holm:

"Vi gik fra at være helte i EPJ-verdenen til være udskældte. Men nu er Århus-løsningen ved at blive udbredt til resten af regionen. På sigt vil der være to EPJ-leverandører. Vi er den ene."

Læs også: Systematic investerer 120.000 timer i én certificering.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job