Datatilsynet har godt fat i nakken på DanID

Datatilsynet har udbedt sig en forklaring fra DanID i forbindelse med en fejl, der har ramt et ukendt antal brugere.

Artikel top billede

(Foto: CIO US)

Datatilsynet har grebet fat i DanID, der er firmaet bag NemID-løsningen, der skal forsyne danskerne med et digitalt adgangskort til banker, offentlige- og private webtjenester.

Tilsynet har bedt DanID om at redegøre for en fejl, der er sket i forbindelse med udsendelse af NemID til et endnu ukendt antal borgere.

Fejlen består i, at der er blevet udsendt to breve på samme dag til en række borgere som Datatilsynet har fået henvendelse fra.

Det er beklageligt, fordi de to breve skal sendes forskudt således, at de ikke kommer frem til borgeren samtidigt. Den forskudte fremsendelse er en del af sikkerheden ved udstedelse af NemID.

Datatilsynet kræver svar

Datatilsynet oplyser, at DanID tilsyneladende ikke har spærret de konti, hvor proceduren ikke er forløbet efter reglerne.

"Det vil sige, at signaturerne stadig giver adgang til en række selvbetjeningsløsninger hos offentlige myndigheder. Løsninger, hvor der indgår personoplysninger, herunder også helbredsoplysninger og andre følsomme personoplysninger. For sådanne løsninger stiller persondataloven og Datatilsynet høje krav til datasikkerheden," lyder det i udtalelsen fra tilsynet.

Datatilsynet har nu anmodet DanID om omgående at forholde sig til tilsynets spørgsmål om spærring af de berørte signaturer.

Derudover skal DanID også svare på, hvor mange personer der er berørt af fejlen, og hvad der gøres for at undgå gentagelser.

DanID behandler nu henvendelsen og vil herefter kommentere sagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos