Tæsk til leverandører: KL går ind i jobcenter-sag

To leverandører på jobcenter-området får tørre tæsk af KL. Men der er en grund til, at it-læsset vælter, lyder det fra KL.

Artikel top billede

"Væsentlige it-problemer."

Sådan betegner chefkonsulent Ulrik Petersen fra KLs afdeling for Arbejdsmarked og Uddannelse de problemer, landets jobcentre har været udsat for i 2010. 

En stor del af ansvaret bærer de to leverandører på området: 

"Begge de kommunale leverandører, KMD og Medialogic, har haft en meget utilfredsstillende performance i deres systemer til jobcentrene, henholdsvis Opera og Workbase," siger Ulrik Petersen.

Kan ikke placere oplysninger

Ulrik Petersen forklarer, at der er tale om "mangfoldige problemer", hvor oplysninger ikke kan placeres korrekt i systemet eller ikke fremgår andre steder, når det er tastet ind.

Ulrik Petersen understreger, at de i forvejen indviklede systemer og regler betyder, at jobcentrenes medarbejdere er 100 procent afhængige af velfungerende it-systemer.

"Problemerne har derfor medført helt utilfredsstillende arbejdsbetingelser for medarbejdere og ledere og et betydeligt ekstra tidsforbrug i jobcentrene," siger han.

Chefkonsulenten oplyser, at leverandørerne har iværksat mange tiltag for at afhjælpe problemerne. Således er der senest opnået en væsentlig forbedring med en ny release i Workbase pr. 16. august, forklarer han.

De massive problemer har især ramt opgaver vedrørende de forsikrede ledige, oplyser chefkonsulenten fra KL.

Et hav af lovændringer

KL har i hele 2010 været i tæt dialog med AMS, KMD og Medialogic omkring problemerne.

Ligesom kommunernes forening i foråret har etableret to kundegrupper, en for hver leverandør, med det sigte at nå frem til en fælles og mere systematisk vurdering af problemerne som grundlag for at få løst problemerne med den utilfredsstillende driftssituation for jobcentrene.

"En væsentlig baggrund for problemerne er, at der er tale om overordentligt komplekse opgaver, som er præget af et meget kompliceret regelsæt, som tilmed er underlagt meget hyppige ændringer," siger Ulrik Petersen.

"Det er dog samtidig kommunernes og KL's vurdering, at begge leverandører ikke har haft tilstrækkeligt greb om de udfordringer, der ligger i at skabe velfungerende it-løsninger til jobcentrene", siger Ulrik Petersen.

KL vil nu sammen med de to kundegrupper følge tæt op på, hvordan it-systemernes performance udvikler sig.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse