Tæsk til leverandører: KL går ind i jobcenter-sag

To leverandører på jobcenter-området får tørre tæsk af KL. Men der er en grund til, at it-læsset vælter, lyder det fra KL.

Artikel top billede

"Væsentlige it-problemer."

Sådan betegner chefkonsulent Ulrik Petersen fra KLs afdeling for Arbejdsmarked og Uddannelse de problemer, landets jobcentre har været udsat for i 2010. 

En stor del af ansvaret bærer de to leverandører på området: 

"Begge de kommunale leverandører, KMD og Medialogic, har haft en meget utilfredsstillende performance i deres systemer til jobcentrene, henholdsvis Opera og Workbase," siger Ulrik Petersen.

Kan ikke placere oplysninger

Ulrik Petersen forklarer, at der er tale om "mangfoldige problemer", hvor oplysninger ikke kan placeres korrekt i systemet eller ikke fremgår andre steder, når det er tastet ind.

Ulrik Petersen understreger, at de i forvejen indviklede systemer og regler betyder, at jobcentrenes medarbejdere er 100 procent afhængige af velfungerende it-systemer.

"Problemerne har derfor medført helt utilfredsstillende arbejdsbetingelser for medarbejdere og ledere og et betydeligt ekstra tidsforbrug i jobcentrene," siger han.

Chefkonsulenten oplyser, at leverandørerne har iværksat mange tiltag for at afhjælpe problemerne. Således er der senest opnået en væsentlig forbedring med en ny release i Workbase pr. 16. august, forklarer han.

De massive problemer har især ramt opgaver vedrørende de forsikrede ledige, oplyser chefkonsulenten fra KL.

Et hav af lovændringer

KL har i hele 2010 været i tæt dialog med AMS, KMD og Medialogic omkring problemerne.

Ligesom kommunernes forening i foråret har etableret to kundegrupper, en for hver leverandør, med det sigte at nå frem til en fælles og mere systematisk vurdering af problemerne som grundlag for at få løst problemerne med den utilfredsstillende driftssituation for jobcentrene.

"En væsentlig baggrund for problemerne er, at der er tale om overordentligt komplekse opgaver, som er præget af et meget kompliceret regelsæt, som tilmed er underlagt meget hyppige ændringer," siger Ulrik Petersen.

"Det er dog samtidig kommunernes og KL's vurdering, at begge leverandører ikke har haft tilstrækkeligt greb om de udfordringer, der ligger i at skabe velfungerende it-løsninger til jobcentrene", siger Ulrik Petersen.

KL vil nu sammen med de to kundegrupper følge tæt op på, hvordan it-systemernes performance udvikler sig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S