IDC: Vitualisering øger salget af switche

Omsætningen på ethernet-switche vokser støt, og Cisco er fortset den virksomhed, der ligger suverænt i spidsen. Se hvor langt der er ned til andenpladsen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Omsætningen på ethernet-switche er i andet kvartal steget med 32,7 procent i forhold til samme periode sidste år hjulpet godt på vej af den stigende udbredelse af eksempelvis virtualisering og
IP-telefoni. Det viser tal fra IDC's rapport Worldwide Quarterly Enterprise Networks Tracker.

Den faktiske vækst kommer fra fortsat adoption af teknologier såsom gigabit ethernet og Power over Ethernet. Adoptionen af PoE drives frem af behovet for strøm til IP-telefoner og access points til trådløse netværk, siger Rohit Mehra, der er chef for enterprise communications infrastructure hos IDC.

IDC's analyser viser også en stigning på 87,9 procent i forhold til året før i omsætningen fra 10-gigabit ethernet, og for første gang blev der solgt over en million porte i et kvartal. Den stigende brug af 10-gigabit ethernet drives frem af virtualiserede datacentre og af cloud computing, påpeger IDC.

Adoptionen af virtualisering har ført til en mere centraliseret netværksarkitektur, hvilket ifølge Mehra øger behovet for højere netværkskapacitet i datacentret.

Cisco dominerer fortsat markedet for ethernet-switche med en omsætningsandel, der er steget til 65,8 procent i andet kvartal fra 62,8 procent i samme periode i 2009. Men Ciscos omsætningsandel i andet kvartal faldt sekventielt fra 68,3 procent i første kvartal 2010, hvilket ifølge IDC var et exceptionelt stærkt kvartal for virksomheden.

Hewlett-Packard sidder på en fjern andenplads med en markedsandel målt i omsætning på 8,1 procent, hvilket for første gang inkluderer salgstal fra 3Com og fra 3Coms kinesiske datterselskab H3C. HP opkøbte 3Com i april.

Kampen er dog lidt mere ligelig, hvis man i stedet tæller antal solgte ethernet-porte: Her er tallene 32 millioner for Cisco mod Hewlett-Packards 16 millioner, oplyser IDC.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Digital delivery manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S