IDC: Vitualisering øger salget af switche

Omsætningen på ethernet-switche vokser støt, og Cisco er fortset den virksomhed, der ligger suverænt i spidsen. Se hvor langt der er ned til andenpladsen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Omsætningen på ethernet-switche er i andet kvartal steget med 32,7 procent i forhold til samme periode sidste år hjulpet godt på vej af den stigende udbredelse af eksempelvis virtualisering og
IP-telefoni. Det viser tal fra IDC's rapport Worldwide Quarterly Enterprise Networks Tracker.

Den faktiske vækst kommer fra fortsat adoption af teknologier såsom gigabit ethernet og Power over Ethernet. Adoptionen af PoE drives frem af behovet for strøm til IP-telefoner og access points til trådløse netværk, siger Rohit Mehra, der er chef for enterprise communications infrastructure hos IDC.

IDC's analyser viser også en stigning på 87,9 procent i forhold til året før i omsætningen fra 10-gigabit ethernet, og for første gang blev der solgt over en million porte i et kvartal. Den stigende brug af 10-gigabit ethernet drives frem af virtualiserede datacentre og af cloud computing, påpeger IDC.

Adoptionen af virtualisering har ført til en mere centraliseret netværksarkitektur, hvilket ifølge Mehra øger behovet for højere netværkskapacitet i datacentret.

Cisco dominerer fortsat markedet for ethernet-switche med en omsætningsandel, der er steget til 65,8 procent i andet kvartal fra 62,8 procent i samme periode i 2009. Men Ciscos omsætningsandel i andet kvartal faldt sekventielt fra 68,3 procent i første kvartal 2010, hvilket ifølge IDC var et exceptionelt stærkt kvartal for virksomheden.

Hewlett-Packard sidder på en fjern andenplads med en markedsandel målt i omsætning på 8,1 procent, hvilket for første gang inkluderer salgstal fra 3Com og fra 3Coms kinesiske datterselskab H3C. HP opkøbte 3Com i april.

Kampen er dog lidt mere ligelig, hvis man i stedet tæller antal solgte ethernet-porte: Her er tallene 32 millioner for Cisco mod Hewlett-Packards 16 millioner, oplyser IDC.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S