Comendo: Mærkeligt med ultralav aktiekurs

Poul-Erik Lund, bestyrelsesformand i Comendo, har svært ved at forstå, at selskabets aktiekurs er så lav efter de seneste års massive kurs-tæsk.

Artikel top billede

Foto: Phil Pell/iStockphoto (Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Læs også: De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

listen over danske it-aktier med det største procentvise fald i værdi de to sidste år ligger sikkerhedsfirmaet Comendo højt. Minus 87,8 procent siger statistikken.

"Nu har jeg kun siddet som bestyrelsesformand et år, og i det år har vi leveret nogle ret positive og fornuftige resultater de første tre kvartaler. Også i en svær tid for mange i branchen. Så et eller andet sted kan det også undre mig, at kursen fortsat er så lav," siger bestyrelsesformanden i Comendo, Poul-Erik Lund.

Hans bud på den lave kurs er, at det er illikvide aktier, der sjældent handles.

"Hvis du ser de handler, der er, så er det ganske få aktier, der bliver solgt. Der må sidde nogle rigtig store aktionærer, der holder fast i aktien og tror på den fremadrettet," vurderer Poul-Erik Lund til Computerworld.

Opmærksomme aktionærer

Når det kommer til kursfald, er det først og fremmest investorerne, som det går ud over. Og det mærker virksomhederne også.

Det har for eksempel vendt lidt op og ned på tingene i Comendo.

"Man har jo indsat en ny bestyrelse, og der er kommet en ny CEO i det regnskabsår, som vi er ved at afslutte nu. Så noget er der sket fra aktionærernes side. Og det har jo så også medført, at vi nu har meldt tre positive kvartaler ud," fortæller Poul-Erik Lund.

Han er positiv over for fremtiden og tror på, at investorerne på et tidspunkt vil få øjene op for de gode takter, og at det vil reflekteres i aktiekurserne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S