Comendo: Mærkeligt med ultralav aktiekurs

Poul-Erik Lund, bestyrelsesformand i Comendo, har svært ved at forstå, at selskabets aktiekurs er så lav efter de seneste års massive kurs-tæsk.

Artikel top billede

Foto: Phil Pell/iStockphoto (Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Læs også: De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

listen over danske it-aktier med det største procentvise fald i værdi de to sidste år ligger sikkerhedsfirmaet Comendo højt. Minus 87,8 procent siger statistikken.

"Nu har jeg kun siddet som bestyrelsesformand et år, og i det år har vi leveret nogle ret positive og fornuftige resultater de første tre kvartaler. Også i en svær tid for mange i branchen. Så et eller andet sted kan det også undre mig, at kursen fortsat er så lav," siger bestyrelsesformanden i Comendo, Poul-Erik Lund.

Hans bud på den lave kurs er, at det er illikvide aktier, der sjældent handles.

"Hvis du ser de handler, der er, så er det ganske få aktier, der bliver solgt. Der må sidde nogle rigtig store aktionærer, der holder fast i aktien og tror på den fremadrettet," vurderer Poul-Erik Lund til Computerworld.

Opmærksomme aktionærer

Når det kommer til kursfald, er det først og fremmest investorerne, som det går ud over. Og det mærker virksomhederne også.

Det har for eksempel vendt lidt op og ned på tingene i Comendo.

"Man har jo indsat en ny bestyrelse, og der er kommet en ny CEO i det regnskabsår, som vi er ved at afslutte nu. Så noget er der sket fra aktionærernes side. Og det har jo så også medført, at vi nu har meldt tre positive kvartaler ud," fortæller Poul-Erik Lund.

Han er positiv over for fremtiden og tror på, at investorerne på et tidspunkt vil få øjene op for de gode takter, og at det vil reflekteres i aktiekurserne.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS