Comendo: Mærkeligt med ultralav aktiekurs

Poul-Erik Lund, bestyrelsesformand i Comendo, har svært ved at forstå, at selskabets aktiekurs er så lav efter de seneste års massive kurs-tæsk.

Artikel top billede

Foto: Phil Pell/iStockphoto (Foto: Phil Pell/iStockphoto)

Læs også: De danske it-aktier har fået tørre tæsk i krisen

listen over danske it-aktier med det største procentvise fald i værdi de to sidste år ligger sikkerhedsfirmaet Comendo højt. Minus 87,8 procent siger statistikken.

"Nu har jeg kun siddet som bestyrelsesformand et år, og i det år har vi leveret nogle ret positive og fornuftige resultater de første tre kvartaler. Også i en svær tid for mange i branchen. Så et eller andet sted kan det også undre mig, at kursen fortsat er så lav," siger bestyrelsesformanden i Comendo, Poul-Erik Lund.

Hans bud på den lave kurs er, at det er illikvide aktier, der sjældent handles.

"Hvis du ser de handler, der er, så er det ganske få aktier, der bliver solgt. Der må sidde nogle rigtig store aktionærer, der holder fast i aktien og tror på den fremadrettet," vurderer Poul-Erik Lund til Computerworld.

Opmærksomme aktionærer

Når det kommer til kursfald, er det først og fremmest investorerne, som det går ud over. Og det mærker virksomhederne også.

Det har for eksempel vendt lidt op og ned på tingene i Comendo.

"Man har jo indsat en ny bestyrelse, og der er kommet en ny CEO i det regnskabsår, som vi er ved at afslutte nu. Så noget er der sket fra aktionærernes side. Og det har jo så også medført, at vi nu har meldt tre positive kvartaler ud," fortæller Poul-Erik Lund.

Han er positiv over for fremtiden og tror på, at investorerne på et tidspunkt vil få øjene op for de gode takter, og at det vil reflekteres i aktiekurserne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse