NITEC ledte efter umulig Gmail-adresse med "ø"

Bogstavet ø er næsten ukendt i den digitale verden. Alligevel fandt NITECS eksperter først for nylig på at lede efter Forsvarskommando-spindoktor Lars Sønderskovs private Gmail-konto stavet med oe.

Artikel top billede

Sønderskov med oe i stedet for ø.

Den mulighed faldt først eksperterne fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter (NITEC) ind, efter at de i nogen tid forgæves at have ledt efter en privat mailkonto hos Gmail, tilhørende Forsvarskommandoens tidligere spindoktor, Lars Sønderskov.

Det kom frem på onsdagens retsmøde i den spektakulære sag om den arabiske oversættelse af Thomas Ratchacks bog "jæger - i krig med eliten," skriver Politiken.

Årsagen til undersøgelsen var et anonymt tip, som i sidste måned førte til en pludselig udskydelse af Jægersagen.

Det offentliggjorde anklagemyndigheden i skikkelse af Lone Damgaard fra Forsvarets Auditørkorps i retten.

Tippet omfatter en kopi af en e-mail som menes at kunne bevise, hvem der lækkede den omdiskuterede arabiske oversættelse af jægerbogen til dagbladet B.T.

Ifølge Politiken ledte eksperterne hos NITEC i første omgang efter e-mail-konti med navnet Sønderskov. De beklagede i retten, at de først for nylig kom på at lede efter konti stavet Soenderskov.

Google oplyser på den internetside, hvor man kan oprette nye abonnementer til Gmail, at det kun er muligt at benytte bogstaverne (a-z), tallene (0-9) og punktummer (.).

Lars Sønderskov venter onsdag sammen med tidligere it-chef hos Forsvarskommandoen, Jesper Britze, rettens afgørelse i jægerbogssagen.

Computerworld har efterfølgende forsøgt at få en kømmentar fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter, men her kan man ikke kømmentere en verserende retssag.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks