NITEC ledte efter umulig Gmail-adresse med "ø"

Bogstavet ø er næsten ukendt i den digitale verden. Alligevel fandt NITECS eksperter først for nylig på at lede efter Forsvarskommando-spindoktor Lars Sønderskovs private Gmail-konto stavet med oe.

Artikel top billede

Sønderskov med oe i stedet for ø.

Den mulighed faldt først eksperterne fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter (NITEC) ind, efter at de i nogen tid forgæves at have ledt efter en privat mailkonto hos Gmail, tilhørende Forsvarskommandoens tidligere spindoktor, Lars Sønderskov.

Det kom frem på onsdagens retsmøde i den spektakulære sag om den arabiske oversættelse af Thomas Ratchacks bog "jæger - i krig med eliten," skriver Politiken.

Årsagen til undersøgelsen var et anonymt tip, som i sidste måned førte til en pludselig udskydelse af Jægersagen.

Det offentliggjorde anklagemyndigheden i skikkelse af Lone Damgaard fra Forsvarets Auditørkorps i retten.

Tippet omfatter en kopi af en e-mail som menes at kunne bevise, hvem der lækkede den omdiskuterede arabiske oversættelse af jægerbogen til dagbladet B.T.

Ifølge Politiken ledte eksperterne hos NITEC i første omgang efter e-mail-konti med navnet Sønderskov. De beklagede i retten, at de først for nylig kom på at lede efter konti stavet Soenderskov.

Google oplyser på den internetside, hvor man kan oprette nye abonnementer til Gmail, at det kun er muligt at benytte bogstaverne (a-z), tallene (0-9) og punktummer (.).

Lars Sønderskov venter onsdag sammen med tidligere it-chef hos Forsvarskommandoen, Jesper Britze, rettens afgørelse i jægerbogssagen.

Computerworld har efterfølgende forsøgt at få en kømmentar fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter, men her kan man ikke kømmentere en verserende retssag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S