NITEC ledte efter umulig Gmail-adresse med "ø"

Bogstavet ø er næsten ukendt i den digitale verden. Alligevel fandt NITECS eksperter først for nylig på at lede efter Forsvarskommando-spindoktor Lars Sønderskovs private Gmail-konto stavet med oe.

Artikel top billede

Sønderskov med oe i stedet for ø.

Den mulighed faldt først eksperterne fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter (NITEC) ind, efter at de i nogen tid forgæves at have ledt efter en privat mailkonto hos Gmail, tilhørende Forsvarskommandoens tidligere spindoktor, Lars Sønderskov.

Det kom frem på onsdagens retsmøde i den spektakulære sag om den arabiske oversættelse af Thomas Ratchacks bog "jæger - i krig med eliten," skriver Politiken.

Årsagen til undersøgelsen var et anonymt tip, som i sidste måned førte til en pludselig udskydelse af Jægersagen.

Det offentliggjorde anklagemyndigheden i skikkelse af Lone Damgaard fra Forsvarets Auditørkorps i retten.

Tippet omfatter en kopi af en e-mail som menes at kunne bevise, hvem der lækkede den omdiskuterede arabiske oversættelse af jægerbogen til dagbladet B.T.

Ifølge Politiken ledte eksperterne hos NITEC i første omgang efter e-mail-konti med navnet Sønderskov. De beklagede i retten, at de først for nylig kom på at lede efter konti stavet Soenderskov.

Google oplyser på den internetside, hvor man kan oprette nye abonnementer til Gmail, at det kun er muligt at benytte bogstaverne (a-z), tallene (0-9) og punktummer (.).

Lars Sønderskov venter onsdag sammen med tidligere it-chef hos Forsvarskommandoen, Jesper Britze, rettens afgørelse i jægerbogssagen.

Computerworld har efterfølgende forsøgt at få en kømmentar fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter, men her kan man ikke kømmentere en verserende retssag.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS