NITEC ledte efter umulig Gmail-adresse med "ø"

Bogstavet ø er næsten ukendt i den digitale verden. Alligevel fandt NITECS eksperter først for nylig på at lede efter Forsvarskommando-spindoktor Lars Sønderskovs private Gmail-konto stavet med oe.

Artikel top billede

Sønderskov med oe i stedet for ø.

Den mulighed faldt først eksperterne fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter (NITEC) ind, efter at de i nogen tid forgæves at have ledt efter en privat mailkonto hos Gmail, tilhørende Forsvarskommandoens tidligere spindoktor, Lars Sønderskov.

Det kom frem på onsdagens retsmøde i den spektakulære sag om den arabiske oversættelse af Thomas Ratchacks bog "jæger - i krig med eliten," skriver Politiken.

Årsagen til undersøgelsen var et anonymt tip, som i sidste måned førte til en pludselig udskydelse af Jægersagen.

Det offentliggjorde anklagemyndigheden i skikkelse af Lone Damgaard fra Forsvarets Auditørkorps i retten.

Tippet omfatter en kopi af en e-mail som menes at kunne bevise, hvem der lækkede den omdiskuterede arabiske oversættelse af jægerbogen til dagbladet B.T.

Ifølge Politiken ledte eksperterne hos NITEC i første omgang efter e-mail-konti med navnet Sønderskov. De beklagede i retten, at de først for nylig kom på at lede efter konti stavet Soenderskov.

Google oplyser på den internetside, hvor man kan oprette nye abonnementer til Gmail, at det kun er muligt at benytte bogstaverne (a-z), tallene (0-9) og punktummer (.).

Lars Sønderskov venter onsdag sammen med tidligere it-chef hos Forsvarskommandoen, Jesper Britze, rettens afgørelse i jægerbogssagen.

Computerworld har efterfølgende forsøgt at få en kømmentar fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter, men her kan man ikke kømmentere en verserende retssag.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S