NITEC ledte efter umulig Gmail-adresse med "ø"

Bogstavet ø er næsten ukendt i den digitale verden. Alligevel fandt NITECS eksperter først for nylig på at lede efter Forsvarskommando-spindoktor Lars Sønderskovs private Gmail-konto stavet med oe.

Artikel top billede

Sønderskov med oe i stedet for ø.

Den mulighed faldt først eksperterne fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter (NITEC) ind, efter at de i nogen tid forgæves at have ledt efter en privat mailkonto hos Gmail, tilhørende Forsvarskommandoens tidligere spindoktor, Lars Sønderskov.

Det kom frem på onsdagens retsmøde i den spektakulære sag om den arabiske oversættelse af Thomas Ratchacks bog "jæger - i krig med eliten," skriver Politiken.

Årsagen til undersøgelsen var et anonymt tip, som i sidste måned førte til en pludselig udskydelse af Jægersagen.

Det offentliggjorde anklagemyndigheden i skikkelse af Lone Damgaard fra Forsvarets Auditørkorps i retten.

Tippet omfatter en kopi af en e-mail som menes at kunne bevise, hvem der lækkede den omdiskuterede arabiske oversættelse af jægerbogen til dagbladet B.T.

Ifølge Politiken ledte eksperterne hos NITEC i første omgang efter e-mail-konti med navnet Sønderskov. De beklagede i retten, at de først for nylig kom på at lede efter konti stavet Soenderskov.

Google oplyser på den internetside, hvor man kan oprette nye abonnementer til Gmail, at det kun er muligt at benytte bogstaverne (a-z), tallene (0-9) og punktummer (.).

Lars Sønderskov venter onsdag sammen med tidligere it-chef hos Forsvarskommandoen, Jesper Britze, rettens afgørelse i jægerbogssagen.

Computerworld har efterfølgende forsøgt at få en kømmentar fra Rigspolitiets Nationale IT-efterforskningscenter, men her kan man ikke kømmentere en verserende retssag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura