Elselskaberne skyder ny fiber-krig i gang

Fiberudbyderen Waoo går mandag aggressivt til værks med landsdækkende tv-reklamer for at kapre kunder.

Artikel top billede

Anders B. Christjansen står i spidsen for elselskabernes fiberprojekt, Waoo.

På mandag går fiberselskabet Waoo i luften.

Det er en alliance bestående af 15 elselskaber, der står bag bredbåndsudbyderen, der skal udfordre TDC.

Hidtil har elselskaberne solgt deres fiber i hver deres område, men denne gang står de i samlet flok. Også på landsplan.

"Vi lancerer det med en national markedsføringskampagne på tv og på nettet," siger administrerende direktør Anders B. Christjansen fra Waoo.

Dog vil der stadig være et lokalt fokus også.

"Vores 15 partnere vil individuelt markedsføre og sælge i hver deres område. Det gør de med de styrker, som de har, fordi de kender lokalområderne rigtig godt," siger direktøren.

Waoo vil blandt andet tilbyde 30 megabit-fiberbredbånd til 269 kroner per måned inklusive telefoni. Derudover vil selskabet også slå på muligheden for triple play, hvor tv-pakken kommer oveni sammen med telefoni og internet.

Hvad er succeskriteriet?
Elselskaberne har hidtil brugt milliarder af kroner på at investere i fiberbredbånd, mens kundeoptaget har været mindre end forventet, da elbranchen satte gravearbejdet i gang.

Har I opstillet mål for, hvad der er succeskriteriet?

"Det har vi," siger Anders B. Christjansen.

Og hvad er det?

"Det vil jeg gerne holde for mig selv, men det er ambitiøst."

Hvornår vil I vurdere, om det er en succesfuld lancering?

"Man skulle meget gerne kunne evaluere på det hver dag, for det er jo sådan, at vi arbejder. Men ved slutningen af året har selvfølgelig et mål, som vi har aftalt med vores ejere, og som vi skal følge op på."

Waoo voksede sig større i juni, da selskabet købte konkurrenten Dansk Bredbånd.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car