Opkøb: Elselskaber erklærer TDC krig i København

Elselskabernes fiberudbyder Waoo køber her til eftermiddag en af firmaets konkurrenter.

Artikel top billede

Administrerende direktør Anders Christjansen fra Waoo får nu dobbelt så mange kunder i butikken. Foto: Waoo.

Waoo, der er 15 elselskabers fælles fiberleverandør, køber konkurrenten Dansk Bredbånd. Det oplyser Waoo her til eftermiddag i en pressemeddelelse.

"Med købet af Dansk Bredbånd fordobler vi størrelsen af Waoos forretning. Samtidig får vi eget fibernet i en vigtig del af København og på Frederiksberg," udtaler bestyrelsesformand Kim Frimer i en pressemeddelelse.

På trods af, at Dansk Bredbånd nu får ny ejer, fortsætter varemærket Dansk Bredbånd.

"Hele ideen med Waoo er at opnå stordriftsfordele, bedre kundeadgang og bedre indkøbspriser, sådan at vi kan give vores kunder gode og billige produkter og samtidig tjene penge på det. Med købet af Dansk Bredbånd øger vi vores konkurrencekraft til gavn for både nuværende og fremtidige kunder i vores selskaber. Købet er et vigtigt skridt i retning af at blive en betydende spiller på markedet for tv, telefoni- og bredbåndsløsninger," siger Kim Frimer.

Dansk Bredbånd under pres

Selskabet Dansk Bredbånd havde i forvejen en betydelig del af selskabets kunder i de netværk, som de 15 elselskaber ejer. Og de 15 elselskaber havde med Kim Frimer i spidsen skruet bissen på over for Dansk Bredbånd og meddelt selskabet, at det ikke kunne fortsætte med at levere tjenester i de 15 elselskabers net.

Dansk Bredbånds bestyrelsesformand, Svenn Dam, meddelte dog, at virksomheden fortsat kunne levere tjenester i en del af elselskabernes net.

"Vi har nogle individuelle aftaler med en række elselskaber. Langt hovedparten af dem er formuleret på en måde, så vi kan levere og sælge til nye kunder i al den tid fremover, som jeg kan se," sagde Svenn Dam til Computerworld i december.

Det blev dog kategorisk afvist af Kim Frimer.

"Hvis det er al den tid, han kan se ud i fremtiden, så er hans fremtid ikke særlig lang," svarede Kim Frimer dengang.

Aftalen betyder, at Waoo fordobler antallet af kunder fra 70.000 til 140.000.

Computerworld følger op på sagen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job