Systematic investerer 120.000 timer i én certificering

Århusianske Systematic har investeret ekstremt mange mandskabstimer i en bestemt certificering, som under 200 virksomheder i verden har fået.

Artikel top billede

Læs også: Her er Systematic-ledelsens fremtidsplaner.

Århusianske Systematic har investeret op mod 120.000 arbejdstimer i at blive en af de under 200 virksomheder i verden, der er certificeret på det højeste niveau 5 i Capability Maturity Model Integration, CMMI.

Det handler om, at kompromisløs satsning på kvalitet er en vigtig ingrediens hos Århus-virksomheden.

"Vi har investeret 120.000 timer i CMMI indtil nu. For vi skal jo recertificeres som vi blev det sidste år," siger koncerndirektør Lars Johansson.

"Når du så spørger om det har været det værd, så er svaret ja. Og et godt eksempel er jo, når vi skal levere løsninger under de mest håbløse forhold. Der er ingen nem adgang til bredbånd for soldaterne i kamp - så det skal bare virke," sige Lars Johansson.

Wall of fame and shame

I hverdagen er det kvalitetsfunktionen BPI eller business process improvement, der løbende arbejder med kvalitetssikringen.

Og i Systematics hovedkvarter på Søren Frichs Vej i Århus findes en "wall of fame and shame", hvor alle projektets kvalitetsmål og fremdrift kan ses i forhold til hinanden.

"Gennemsigtigheden er afgørende. Både kunder og medarbejdere skal kunne se, hvordan deres projekt udvikler sig i forhold til andre," siger Michael Holm.

Offentlige kunder rykker

"80 procent af vores omsætning kommer fra den offentlige sektor. Det handler om langsigtede relationer," siger Michael Holm og fortsætter:

"Vi kan tillade os at være enige med kunden om, at løsningen ikke skal være klar næste år. Den slags strategiske satsninger er mulige, fordi vi ikke skal levere en regnskabsmeddelelse hvert kvartal," siger han.

Michael Holm er helt overbevist om, at kombinationen af en helt privat virksomhed, som hans egen, og offentlige kunder, er en rigtig god konstellation.

Selv bruger han gerne relationen til først Århus Amt og siden Region Midtjylland som eksempel på 10 års samarbejde - uden at ryge i totterne på hinanden.

Læs også: Her er Systematic-ledelsens fremtidsplaner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S