Systematic investerer 120.000 timer i én certificering

Århusianske Systematic har investeret ekstremt mange mandskabstimer i en bestemt certificering, som under 200 virksomheder i verden har fået.

Artikel top billede

Læs også: Her er Systematic-ledelsens fremtidsplaner.

Århusianske Systematic har investeret op mod 120.000 arbejdstimer i at blive en af de under 200 virksomheder i verden, der er certificeret på det højeste niveau 5 i Capability Maturity Model Integration, CMMI.

Det handler om, at kompromisløs satsning på kvalitet er en vigtig ingrediens hos Århus-virksomheden.

"Vi har investeret 120.000 timer i CMMI indtil nu. For vi skal jo recertificeres som vi blev det sidste år," siger koncerndirektør Lars Johansson.

"Når du så spørger om det har været det værd, så er svaret ja. Og et godt eksempel er jo, når vi skal levere løsninger under de mest håbløse forhold. Der er ingen nem adgang til bredbånd for soldaterne i kamp - så det skal bare virke," sige Lars Johansson.

Wall of fame and shame

I hverdagen er det kvalitetsfunktionen BPI eller business process improvement, der løbende arbejder med kvalitetssikringen.

Og i Systematics hovedkvarter på Søren Frichs Vej i Århus findes en "wall of fame and shame", hvor alle projektets kvalitetsmål og fremdrift kan ses i forhold til hinanden.

"Gennemsigtigheden er afgørende. Både kunder og medarbejdere skal kunne se, hvordan deres projekt udvikler sig i forhold til andre," siger Michael Holm.

Offentlige kunder rykker

"80 procent af vores omsætning kommer fra den offentlige sektor. Det handler om langsigtede relationer," siger Michael Holm og fortsætter:

"Vi kan tillade os at være enige med kunden om, at løsningen ikke skal være klar næste år. Den slags strategiske satsninger er mulige, fordi vi ikke skal levere en regnskabsmeddelelse hvert kvartal," siger han.

Michael Holm er helt overbevist om, at kombinationen af en helt privat virksomhed, som hans egen, og offentlige kunder, er en rigtig god konstellation.

Selv bruger han gerne relationen til først Århus Amt og siden Region Midtjylland som eksempel på 10 års samarbejde - uden at ryge i totterne på hinanden.

Læs også: Her er Systematic-ledelsens fremtidsplaner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S