Ubuntu rykker ind på livet af proprietære systemer

Den første beta af Ubuntu 10.10 er nu klar, og den populære Linux-distribution rykker nu et skridt tættere ind på livet af de proprietære konkurrenter.

Artikel top billede

Ubuntu har altid været kendt for sin enkle installationsprocedure, og i den kommende version sættes der endnu mere turbo på den funktion.

Ubuntu var blandt de første store Linux-distributioner, der gav installationsskiven en såkaldt live-mulighed, hvilket i praksis betyder, at operativsystemet kan afvikles direkte fra lagermediet, uden at man behøver at installere kode på harddisken.

Efterfølgende skabte udviklerne fra Ubuntu-teamet installationsprogrammet WUBI (Windows Ubuntu Installer), der gør det muligt for Windows-brugere, at installere de to programmer på hver sin del af harddisken og afvikle programmerne side om side.

WUBI giver ligeledes mulighed for at fjerne open source-delen igen, hvis brugeren fortryder sit valg.

Læs også: Her er de mest populære Linux-distributioner.

Flere lukkede programmer

Ubuntu-folket har i den forbindelse fået en del kritik for at lægge proprietære drivere på installations-skiven, der ellers består af åben kildekode hele vejen igennem.

Den kritik har dog ikke bidt sig fast for i den nye beta-udgave, Ubuntu 10.10, går udviklerne endnu længere i kampen for at lette installationsprocessen for brugerne.

Nu bliver det nemlig muligt, at installere en hel stribe tredjepartsprogrammer allerede i operativsystemets installationsfase.

"Ubuntu understøtter mp3, Flash, hardware til trådløse enheder og en række andre funktioner via tredjepart. Det er ikke alt, der er åben kildkode," kan man læse under installationen af betaen. Det skriver Linuxworld i Sverige.

Brugeren skal dog selv sætte flueben og derved vælge de proprietære funktioner. Den gruppe, der ønsker at forblive 100 procent open source, har således mulighed for det.

Versionsnummeret 10.10 betyder, at den næste distribution kommer i den 10. måned i 2010. Udgaven går også under navnet Maverick Meerkat.

På Ubuntus webside, kan man læse mere om funktionerne i de forskellige desktop- og server-udgaver.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S