Ubuntu rykker ind på livet af proprietære systemer

Den første beta af Ubuntu 10.10 er nu klar, og den populære Linux-distribution rykker nu et skridt tættere ind på livet af de proprietære konkurrenter.

Artikel top billede

Ubuntu har altid været kendt for sin enkle installationsprocedure, og i den kommende version sættes der endnu mere turbo på den funktion.

Ubuntu var blandt de første store Linux-distributioner, der gav installationsskiven en såkaldt live-mulighed, hvilket i praksis betyder, at operativsystemet kan afvikles direkte fra lagermediet, uden at man behøver at installere kode på harddisken.

Efterfølgende skabte udviklerne fra Ubuntu-teamet installationsprogrammet WUBI (Windows Ubuntu Installer), der gør det muligt for Windows-brugere, at installere de to programmer på hver sin del af harddisken og afvikle programmerne side om side.

WUBI giver ligeledes mulighed for at fjerne open source-delen igen, hvis brugeren fortryder sit valg.

Læs også: Her er de mest populære Linux-distributioner.

Flere lukkede programmer

Ubuntu-folket har i den forbindelse fået en del kritik for at lægge proprietære drivere på installations-skiven, der ellers består af åben kildekode hele vejen igennem.

Den kritik har dog ikke bidt sig fast for i den nye beta-udgave, Ubuntu 10.10, går udviklerne endnu længere i kampen for at lette installationsprocessen for brugerne.

Nu bliver det nemlig muligt, at installere en hel stribe tredjepartsprogrammer allerede i operativsystemets installationsfase.

"Ubuntu understøtter mp3, Flash, hardware til trådløse enheder og en række andre funktioner via tredjepart. Det er ikke alt, der er åben kildkode," kan man læse under installationen af betaen. Det skriver Linuxworld i Sverige.

Brugeren skal dog selv sætte flueben og derved vælge de proprietære funktioner. Den gruppe, der ønsker at forblive 100 procent open source, har således mulighed for det.

Versionsnummeret 10.10 betyder, at den næste distribution kommer i den 10. måned i 2010. Udgaven går også under navnet Maverick Meerkat.

På Ubuntus webside, kan man læse mere om funktionerne i de forskellige desktop- og server-udgaver.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks