Ubuntu rykker ind på livet af proprietære systemer

Den første beta af Ubuntu 10.10 er nu klar, og den populære Linux-distribution rykker nu et skridt tættere ind på livet af de proprietære konkurrenter.

Artikel top billede

Ubuntu har altid været kendt for sin enkle installationsprocedure, og i den kommende version sættes der endnu mere turbo på den funktion.

Ubuntu var blandt de første store Linux-distributioner, der gav installationsskiven en såkaldt live-mulighed, hvilket i praksis betyder, at operativsystemet kan afvikles direkte fra lagermediet, uden at man behøver at installere kode på harddisken.

Efterfølgende skabte udviklerne fra Ubuntu-teamet installationsprogrammet WUBI (Windows Ubuntu Installer), der gør det muligt for Windows-brugere, at installere de to programmer på hver sin del af harddisken og afvikle programmerne side om side.

WUBI giver ligeledes mulighed for at fjerne open source-delen igen, hvis brugeren fortryder sit valg.

Læs også: Her er de mest populære Linux-distributioner.

Flere lukkede programmer

Ubuntu-folket har i den forbindelse fået en del kritik for at lægge proprietære drivere på installations-skiven, der ellers består af åben kildekode hele vejen igennem.

Den kritik har dog ikke bidt sig fast for i den nye beta-udgave, Ubuntu 10.10, går udviklerne endnu længere i kampen for at lette installationsprocessen for brugerne.

Nu bliver det nemlig muligt, at installere en hel stribe tredjepartsprogrammer allerede i operativsystemets installationsfase.

"Ubuntu understøtter mp3, Flash, hardware til trådløse enheder og en række andre funktioner via tredjepart. Det er ikke alt, der er åben kildkode," kan man læse under installationen af betaen. Det skriver Linuxworld i Sverige.

Brugeren skal dog selv sætte flueben og derved vælge de proprietære funktioner. Den gruppe, der ønsker at forblive 100 procent open source, har således mulighed for det.

Versionsnummeret 10.10 betyder, at den næste distribution kommer i den 10. måned i 2010. Udgaven går også under navnet Maverick Meerkat.

Ubuntus webside, kan man læse mere om funktionerne i de forskellige desktop- og server-udgaver.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job