Ubuntu rykker ind på livet af proprietære systemer

Den første beta af Ubuntu 10.10 er nu klar, og den populære Linux-distribution rykker nu et skridt tættere ind på livet af de proprietære konkurrenter.

Artikel top billede

Ubuntu har altid været kendt for sin enkle installationsprocedure, og i den kommende version sættes der endnu mere turbo på den funktion.

Ubuntu var blandt de første store Linux-distributioner, der gav installationsskiven en såkaldt live-mulighed, hvilket i praksis betyder, at operativsystemet kan afvikles direkte fra lagermediet, uden at man behøver at installere kode på harddisken.

Efterfølgende skabte udviklerne fra Ubuntu-teamet installationsprogrammet WUBI (Windows Ubuntu Installer), der gør det muligt for Windows-brugere, at installere de to programmer på hver sin del af harddisken og afvikle programmerne side om side.

WUBI giver ligeledes mulighed for at fjerne open source-delen igen, hvis brugeren fortryder sit valg.

Læs også: Her er de mest populære Linux-distributioner.

Flere lukkede programmer

Ubuntu-folket har i den forbindelse fået en del kritik for at lægge proprietære drivere på installations-skiven, der ellers består af åben kildekode hele vejen igennem.

Den kritik har dog ikke bidt sig fast for i den nye beta-udgave, Ubuntu 10.10, går udviklerne endnu længere i kampen for at lette installationsprocessen for brugerne.

Nu bliver det nemlig muligt, at installere en hel stribe tredjepartsprogrammer allerede i operativsystemets installationsfase.

"Ubuntu understøtter mp3, Flash, hardware til trådløse enheder og en række andre funktioner via tredjepart. Det er ikke alt, der er åben kildkode," kan man læse under installationen af betaen. Det skriver Linuxworld i Sverige.

Brugeren skal dog selv sætte flueben og derved vælge de proprietære funktioner. Den gruppe, der ønsker at forblive 100 procent open source, har således mulighed for det.

Versionsnummeret 10.10 betyder, at den næste distribution kommer i den 10. måned i 2010. Udgaven går også under navnet Maverick Meerkat.

Ubuntus webside, kan man læse mere om funktionerne i de forskellige desktop- og server-udgaver.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job