Sådan tjener man penge uden risiko

DIBS, som formidler langt de fleste Dankort-betalinger, vokser voldsomt i takt med at e-handel breder sig til alle lag i samfundet.

Artikel top billede

Vi er ikke udsat for nogen finansielle risici i forhold til transaktioner, siger DIBS.

DIBS Payment Services er et af de få selskaber, som tjener mange penge uden at risikere ret meget.

Selskabet er en af de største formidlere af betalingskorttransaktioner i Norden, og står eksempelvis bag 80 procent af alle Dankort-transaktioner på nettet. Risikoen vender vi tilbage til.

I første halvdel af 2010 formåede DIBS, hvis moderselskab er noteret på børsen i Stockholm, at øge omsætningen med 16 procent til 58 millioner kroner sammenlignet med den samme periode i 2009.

Heraf stod den danske del af forretningen for 24,4 millioner kroner svarende til en vækst på 42 procent. Resultatet før skat i perioden nåede 17,5 millioner kroner mod 14,7 millioner i 2009.

Antallet af kunder hos DIBS har rundet 13.100, og værdien af det samlede antal transaktioner var på mere end 36 milliarder kroner i årets første to kvartaler.

"Vores forventninger er, at forretningen fortsætter med at udvikle sig positivt. Flere nye brancher begynder at bruge internettet som salgskanal, og når e-handlen vokser, så smitter det automatisk af på vores omsætning," siger Lars Friis, administrerende direktør, DIBS Payment Services.

Store forventninger til e-services

Den offentlige sektor er også ved at få øjnene op for, at internettet er en nem måde at få sine betalinger hjem på.

Eksempelvis er Skat, DSB og Gentofte Kommune blandt DIBS's nye kunder. Hos disse kunder er der ikke tale om traditionel handel med fysiske produkter, men snarere såkaldte e-services, der kan være alt fra betaling af restskat og køb af tog- og busbilletter til fornyelse af kørekort og sygesikringskort.

"E-services er en enkel og nem måde for forbrugerne at betale på og klart et område i vækst. Men der går nok en rum tid, inden den offentlige sektor for alvor får e-services rullet ud og implementeret," siger Lars Friis.

I andet kvartal fik DIBS 683 nye kunder i butikken, hvilket er den største tilstrømning af kunder i et enkelt kvartal i virksomhedens historie.

"Mange af de nye kunder er små med lave gennemsnitlige indtægter, men det er præcis i dette segment, at mange af de kommende succesrige e-handelsbutikker findes," skriver DIBS blandt andet i sin halvårsberetning.

Så er vi størst

Konkurrenterne på det danske marked er især Auriga og PayEx.

Der findes ingen offentlig tilgængelige undersøgelser på området, men de to virksomheder sidder ifølge flere kilder i branchen på henholdsvis 10-15 og cirka 10 procent af markedet, mens DIBS er storebror med en andel på 40-50 procent af markedet for formidling af elektroniske betalinger.

"Cifre og statistik er lidt svært at have med at gøre, især da vi (Auriga ePayment, red.) arbejder nordisk og nordeuropæisk til hverdag, og samtidig udvikler os internationalt," siger Anders Berggren, manager, Auriga ePayment International.

Han bekræfter, at Auriga ser DIBS og PayEx som de væsentligste konkurrenter i Norden og Danmark og mener også, at når det gælder traditionel e-handel, så ligger DIBS's markedsandel på 40-50 procent.

"Men lægger vi også andre typer af elektroniske betalinger ind i regnestykket, så er Auriga ePayment betydelig større end DIBS," siger Anders Beggren.

Og så var det der med den lille risiko. Den påstand har DIBS selv tidligere forklaret sådan her: "Vi baserer os på udelukkende at formidle datatransaktioner, og er derfor ikke udsat overhovedet for nogen finansielle risici i forhold til transaktioner."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job