Er dit netværk klar til fremtidens IP-adresser?

Det nuværende IP-adressesystem på internettet, IPv4, lakker mod enden, og man bør allerede nu lægge en strategi for overgangen til IPv6. Start overvejelserne her.

Artikel top billede

Læs også: Derfor kan du ikke være ligeglad med IPv6

Situationen er endnu ret udramatisk.

Internettet er ikke ved at gå i sort, og vi vågner ikke lige pludselig op til en verden, hvor der ikke længere er ledige IP-adresser.

Men IPv4, som det nuværende adressesystem på internettet hedder, vil inden for en overskuelig årrække ikke længere have tilstrækkelig mange IP-adresser, og så begynder problemerne at melde sig.

Hvis man ikke er begyndt at opgradere til IPv6 vel at mærke. Sådan lyder analysen fra henholdsvis IT- og Telestyrelsen og Netdesign, der rådgiver kunder om netværk.

"Hvis ikke man har lagt en strategi for implementering af IPv6, bliver man sat af på et tidspunkt," lyder det fra Lars Lystrup Christensen, Network Systems Engineer i Netdesign.

"Det er en form for langsomt detonerende år 2000-bombe. Det er ikke sådan, at der kommer en dato, hvor det siger bom, og så er det slut. Men man vil opleve en langsomt dalende kvalitet," forklarer fuldmægtig i IT- og Telestyrelsen, Mads Ravn, om fremtidsudsigterne, hvis man ikke tager IP-udfordringen seriøst.

340 sekstillioner

Mens IPv4-adresser er baseret på 32 bit, hvilket begrænser antallet af IP-adresser til lidt over fire milliarder, kan man med IPv6's 128 bit nå op på 340 sekstillioner.

En sekstillion er et 1-tal efterfulgt af 36 nuller, og dermed vil adressesystemet være sikret i en rum tid fremover.

Udfordringen er imidlertid, at selvom man på den ene side kan være sikker på, at IPv4 før eller siden når loftet, så er der ikke umiddelbart nogen gulerod i forhold til at opgradere til IPv6 her og nu.

"Det, vi har lokaliseret som et problem, er, at der ingen efterspørgsel er efter IPv6 hos teleselskaberne, og derfor er der intet udbud. Så det er lidt en hønen eller ægget-problematik," fortæller Mads Ravn.

Derfor holdt IT- og Telestyrelsen sidste sommer en høringsrunde om IPv6. Det har resulteret i en strategi og en handlingsplan på området, og som en del af den er man nu ved at stable et partnerskab mellem offentlige og private aktører på benene.

"Mange har råbt "ulven kommer" flere gange," forklarer Mads, der dog peger på, at estimatet på nuværende tidspunkt (september 2010) er sådan cirka 259 dage.

"Det er der, hvor den overordnede myndighed løber tør for adresser, og så vil vores regionale internetregistrant, RIPE, have lidt flere adresser tilbage," forklarer Mads Ravn.

Læs også: Derfor kan du ikke være ligeglad med IPv6

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Enterprise Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S