PBS kendte godt til nets.dk-ejer inden navneskift

Allerede i 2007 blev PBS advaret af Patent- og Varemærkestyrelsen om, at der fandtes en webdesigner, der benyttede navnet Nets.

Artikel top billede

Læs også:PBS kræver domæne af webdesigner efter navneskift

Allerede i 2007 blev PBS gjort opmærksom på, at der fandtes en virksomhed med navnet Nets Web Design V/Sten Kristian Axelsen registreret under Branche 722200, udvikling af kundespecifikt software og konsulentbistand i forbindelse med software.

Det skete i forbindelse med en ansøgning om at få registreret navnet Nets som varemærke, hvilket fremgår af offentlig tilgængelig korrespondance mellem PBS og Patent- og Varemærkestyrelsen.

Alligevel vælger PBS selv at registrere Nets som varemærke under selv samme kategori.

Nu har PBS i forbindelse med virksomhedens navneskifte til Nets så tilsyneladende indledt en krig mod webdesigneren Sten Kristian Axelsen, som er indehaver af den før omtalte enkeltmandsvirksomhed.

Han har nemlig et domænenavn, som PBS gerne vil have fingrene i.

Der er tale om domænenavnet Nets.dk, som har været registreret af Sten Kristian Axelsen siden 2000.

Men det afholder åbenbart ikke PBS fra at indlede en sag mod den lille erhvervsdrivende for at få ham til at afstå sin webadresse.

Ved hjælp af telefonopkald og breve fra advokater, har PBS nu meddelt Sten Kristian Akselsen, at virksomheden vil gå til Klagenævnet for Domænenavne med henblik på at tvinge domænenavnet ud af hænderne på ham.

PBS vil ikke kommentere verserende sag

Hos PBS fortæller presseansvarlig Michael Juul Rugaard, at virksomheden ikke ønsker at kommentere den verserende sag, fordi man ikke ønsker at påvirke klagenævnets afgørelse.

"I klagesagen har vi redegjort for, hvorfor vi mener at have ret til domænet. Vores hoveddomænenavn er www.nets.eu, og det tror vi hurtigt vil blive kendt, især da Europa bliver Nets' hjemmemarked. Men vi vil selvfølgelig gerne have overdraget nets.dk, og det er også derfor, vi har bedt klagenævnet se på sagen," forklarer han.

Han forklarer endvidere, at navnet var en af grundstenene til samarbejdet mellem PBS og BBS, da de to virksomheder etablerede et fælles selskab ved navn Nets i 2007.

"Selskabet havde fokus på håndtering af korttransaktioner. For os har det stor symbolværdi at navnet nu videreføres for hele koncernen," siger han.

Sagen er på vej i Domæneklagenævnet - hvis I taber, hvad vil I så gøre?

"Hvis den situation skulle opstå, tager vi stilling til det til den tid," siger Michael Juul Rugaard.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S