Intels Sandy Bridge er bygget til fremtidens pc

Da Intels ingeniører begyndte at tænke på at designe en ny chiparkitektur, besluttede de sig for at genoverveje, hvordan de i det hele taget tænker på bærbare computere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Chefer fra Intel har mandag fremvist demonstrationer og offentliggjort specifikationer af virksomhedens nye mikroprocessorarkitektur, Sandy Bridge, ved det årlige Intel Developer Forum i San Francisco.

Chipproducenten forventer at begynde produktionen af den nye chipfamilie senere i år, og pc-producenterne forventes at begynde at introducere nye maskiner bygget på Sandy Bridge i første kvartal 2011.

De første af de nye chip, som officielt vil blive kaldt Second Generation Intel Core, vil udkomme til bærbare og desktoppe. Chip til servere og arbejdsstationer vil efter planen først udkomme i andet halvår 2011, oplyser Intels vice president og direktør for PC Client Operations and Enabling, Stephen Smith.

"Før vi begyndte arbejdet på Sandy Bridge, så vi på, hvor klienterne er på vej hen," fortæller Smith Computerworlds amerikanske søstermedie. "Det handler om denne transition fra desktop til mobil som den dominerende formfaktor. Lige nu sælges der flere bærbare end desktoppe. Da vi optimerede Sandy Bridge, optimerede vi den til bærbar-formfaktoren. Vi ønskede den højeste ydelse og den bedste energieffektivitet."

Og for at opnå det besluttede ingeniørerne ifølge Smith, at det var nødvendigt, at grafikchippen blev bragt ned i et 32-nanometerdesign og indbygget i den centrale processor.

Turbo-boost

Med Intels aktuelle chipfamilie, Core i Series, sidder grafikchippen og CPU'en i en flerchip-løsning. I Sandy Bridge vil CPU'en og grafikprocessoren i stedet sidde i det samme integrerede kredsløb.

Det betyder, at Intel Turbo Boost-teknologien, som blev introduceret i Core i Series, udover den centrale processor nu også vil styrke grafikken.

Turbo Boost er en funktion, der er designet til automatisk at skrue op og ned for processorkernernes hastighed efter behov. Funktion påvirker i øjeblikket kun CPU'en. Men det vil ændre sig med Sandy Bridge, hvor grafikken vil få et væsentligt skub fremad.

Hvis man er midt i et computerspil, og maskinen tegner meget på skærmen, vil den sende mere strøm til grafik-delen," forklarer Smith. "Men hvis maskinen er ved at rendere et 3D-billede, før billedet bliver smidt op på skærmen, så vil strømmen gå til processoren."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S