Regeringens bredbåndsplan bliver ekstremt dyr

En analytiker mener, at Danmark har valgt en "ekstremt dyr" bredbåndsambition.

Artikel top billede

100 megabit bredbånd til alle danskere i år 2020.

Det er den danske regerings ambition for fremtidens bredbåndsinfrastruktur i Danmark.

I Danmark skal planen finansieres på markedsvilkår, og det bliver en enorm tung opgave, lyder det fra partner James Allen fra Analysys Mason under sit indlæg på konferencen Nordic Broadband Forum 2010.

"Det bliver ekstremt dyrt. Finland siger det samme, men der menes der, at der skal være to kilometer til en 100 megabit-forbindelse. Alle ved, at det er det sidste stykke, der er det dyreste," siger James Allen.

Han forklarer, at det er svært at se en business case alle steder i Danmark.

"100 megabit til København bliver nemt, men 100 megabit til landområderne i Vestdanmark bliver et problem," siger han.

Faldende omsætning

Opgaven bliver ifølge James Allen ikke mindst tung at finansiere, fordi omsætningen i den nordiske telebranche har toppet. Det gjorde den for tre år siden.

"2007 var året, som vi i dag skal huske som de gode gamle dage," siger James Allen.

Nordic Broadband Forum hed tidligere Bredbåndsdagene, men i år har konferencen skiftet navn, efter at den har fået et nordisk fokus i stedet for et rent dansk fokus.

Konferencen finder sted i Bella Center og strækker sig over tirsdag og onsdag.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network