Regeringens bredbåndsplan bliver ekstremt dyr

En analytiker mener, at Danmark har valgt en "ekstremt dyr" bredbåndsambition.

Artikel top billede

100 megabit bredbånd til alle danskere i år 2020.

Det er den danske regerings ambition for fremtidens bredbåndsinfrastruktur i Danmark.

I Danmark skal planen finansieres på markedsvilkår, og det bliver en enorm tung opgave, lyder det fra partner James Allen fra Analysys Mason under sit indlæg på konferencen Nordic Broadband Forum 2010.

"Det bliver ekstremt dyrt. Finland siger det samme, men der menes der, at der skal være to kilometer til en 100 megabit-forbindelse. Alle ved, at det er det sidste stykke, der er det dyreste," siger James Allen.

Han forklarer, at det er svært at se en business case alle steder i Danmark.

"100 megabit til København bliver nemt, men 100 megabit til landområderne i Vestdanmark bliver et problem," siger han.

Faldende omsætning

Opgaven bliver ifølge James Allen ikke mindst tung at finansiere, fordi omsætningen i den nordiske telebranche har toppet. Det gjorde den for tre år siden.

"2007 var året, som vi i dag skal huske som de gode gamle dage," siger James Allen.

Nordic Broadband Forum hed tidligere Bredbåndsdagene, men i år har konferencen skiftet navn, efter at den har fået et nordisk fokus i stedet for et rent dansk fokus.

Konferencen finder sted i Bella Center og strækker sig over tirsdag og onsdag.

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job