Regeringens bredbåndsplan bliver ekstremt dyr

En analytiker mener, at Danmark har valgt en "ekstremt dyr" bredbåndsambition.

Artikel top billede

100 megabit bredbånd til alle danskere i år 2020.

Det er den danske regerings ambition for fremtidens bredbåndsinfrastruktur i Danmark.

I Danmark skal planen finansieres på markedsvilkår, og det bliver en enorm tung opgave, lyder det fra partner James Allen fra Analysys Mason under sit indlæg på konferencen Nordic Broadband Forum 2010.

"Det bliver ekstremt dyrt. Finland siger det samme, men der menes der, at der skal være to kilometer til en 100 megabit-forbindelse. Alle ved, at det er det sidste stykke, der er det dyreste," siger James Allen.

Han forklarer, at det er svært at se en business case alle steder i Danmark.

"100 megabit til København bliver nemt, men 100 megabit til landområderne i Vestdanmark bliver et problem," siger han.

Faldende omsætning

Opgaven bliver ifølge James Allen ikke mindst tung at finansiere, fordi omsætningen i den nordiske telebranche har toppet. Det gjorde den for tre år siden.

"2007 var året, som vi i dag skal huske som de gode gamle dage," siger James Allen.

Nordic Broadband Forum hed tidligere Bredbåndsdagene, men i år har konferencen skiftet navn, efter at den har fået et nordisk fokus i stedet for et rent dansk fokus.

Konferencen finder sted i Bella Center og strækker sig over tirsdag og onsdag.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension