Regeringens bredbåndsplan bliver ekstremt dyr

En analytiker mener, at Danmark har valgt en "ekstremt dyr" bredbåndsambition.

Artikel top billede

100 megabit bredbånd til alle danskere i år 2020.

Det er den danske regerings ambition for fremtidens bredbåndsinfrastruktur i Danmark.

I Danmark skal planen finansieres på markedsvilkår, og det bliver en enorm tung opgave, lyder det fra partner James Allen fra Analysys Mason under sit indlæg på konferencen Nordic Broadband Forum 2010.

"Det bliver ekstremt dyrt. Finland siger det samme, men der menes der, at der skal være to kilometer til en 100 megabit-forbindelse. Alle ved, at det er det sidste stykke, der er det dyreste," siger James Allen.

Han forklarer, at det er svært at se en business case alle steder i Danmark.

"100 megabit til København bliver nemt, men 100 megabit til landområderne i Vestdanmark bliver et problem," siger han.

Faldende omsætning

Opgaven bliver ifølge James Allen ikke mindst tung at finansiere, fordi omsætningen i den nordiske telebranche har toppet. Det gjorde den for tre år siden.

"2007 var året, som vi i dag skal huske som de gode gamle dage," siger James Allen.

Nordic Broadband Forum hed tidligere Bredbåndsdagene, men i år har konferencen skiftet navn, efter at den har fået et nordisk fokus i stedet for et rent dansk fokus.

Konferencen finder sted i Bella Center og strækker sig over tirsdag og onsdag.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job