Regeringens bredbåndsplan bliver ekstremt dyr

En analytiker mener, at Danmark har valgt en "ekstremt dyr" bredbåndsambition.

Artikel top billede

100 megabit bredbånd til alle danskere i år 2020.

Det er den danske regerings ambition for fremtidens bredbåndsinfrastruktur i Danmark.

I Danmark skal planen finansieres på markedsvilkår, og det bliver en enorm tung opgave, lyder det fra partner James Allen fra Analysys Mason under sit indlæg på konferencen Nordic Broadband Forum 2010.

"Det bliver ekstremt dyrt. Finland siger det samme, men der menes der, at der skal være to kilometer til en 100 megabit-forbindelse. Alle ved, at det er det sidste stykke, der er det dyreste," siger James Allen.

Han forklarer, at det er svært at se en business case alle steder i Danmark.

"100 megabit til København bliver nemt, men 100 megabit til landområderne i Vestdanmark bliver et problem," siger han.

Faldende omsætning

Opgaven bliver ifølge James Allen ikke mindst tung at finansiere, fordi omsætningen i den nordiske telebranche har toppet. Det gjorde den for tre år siden.

"2007 var året, som vi i dag skal huske som de gode gamle dage," siger James Allen.

Nordic Broadband Forum hed tidligere Bredbåndsdagene, men i år har konferencen skiftet navn, efter at den har fået et nordisk fokus i stedet for et rent dansk fokus.

Konferencen finder sted i Bella Center og strækker sig over tirsdag og onsdag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird