QlikTech har verdens mest trofaste BI-kunder

Tema: QlikTech får topplacering i stor undersøgelse af business intelligence-brugeres præferencer og tilfredshed.

Artikel top billede

Det svenske business intelligence-selskab QlikTech scorer højt i en international undersøgelse blandt verdens BI-brugere.

Det fremgår af den årlige undersøgelse af business intelligence-brugere, BI Survey 9, der er fortaget af det uafhængige analysehus Business Application Research Center (BARC).

QlikTech kommer ind som nummer et i kategorierne kundeloyalitet, server-responstid og på spørgsmålet om, hvorvidt brugerne vil købe flere licenser.

Kundeloyalitet er en af de mest eftertragtede kategorier blandt forhandlere, mener Barney Finucane, ledende analytiker hos BARC.

"De fleste forhandlere arbejder hårdt på at opnå topplaceringer i kundeloyalitet, fordi det siger meget om brugernes oplevelse med deres produkt og virksomhed generelt, men også om bæredygtigheden af deres forretning."

QlikTech og produktet QlikView bliver af brugerne fremhævet for sin brugervenlighed, der for 38 procent af de flere end 3.000 spurgte slutbrugeres vedkommende blev angivet som en af de vigtigste faktorer, der påvirker købsbeslutningen.

QlikView-kunderne angav en højere prioritet af brugervenlighed overfor slutbrugere end købere af et hvilket som helst andet BI-produkt, ligesom server-responstiden, der rangeres højest af QlikViews kunder, også får det mindste antal klager med på vejen.

Anderledes forretningsmodel

I undersøgelsen har QlikTech det højeste antal af kunder med intention om at købe flere licenser.

QlikTech operer med en forretningsmodel, der går ud på, at potentielle kunder har mulighed for at prøve programmet, inden de køber, efter devisen 'try before you buy.'

"Det er glædeligt at se, at vores forretningsmodel, som går ud på at bevise vores værdi, efterhånden som vi bevæger os igennem en organisation, betaler sig i forhold til kundeloyalitet. Vi hører ofte fra kunder, at de finder vores fremgangsmåde forfriskende i forhold til den traditionelle virksomheds-software-model hvor software-løsninger ofte ender som dekoration på kontorets reoler," siger Lars Björk, CEO for QlikTech.

Undersøgelsen viser desuden, at mens næsten halvdelen af SAP Business Warehouse-brugerne mener, at det vigtigt at kunne integrere BI-løsningen til virksomhedens eksisterende produkter, var den bekymring kun til stede hos under 10 procent af brugerne af QlikTech.

De mest prisbevidste BI-brugere er Microsoft-kunder, der bruger SQL Server Analysis Services, mens priser generelt ikke optager brugerne af IBM Cognos Reporting, Oracle Hyperion, MicroStrategy og SAP.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job