VMware: Oracle er en virtualiserings-showstopper

En af de største showstoppere for at hive et virtualiseringsprojekt helt i land er Oracle-licenser ifølge virtualiseringsfirmaet VMware. Samtidig roser VMware en af ærkerivalernes udvikling.

Artikel top billede

Når virtualiseringskæmpen VMware cykler rundt for at sælge sine virtualiseringsløsninger i danske datacentre, støder selskabet konstant ind kundernes licensproblemer med Oracle.

Ikke i form af et vejbump, som man lige skal køre forsigtigt hen over, men snarere som en jernbanebom, der sætter en effektiv stopper for virtualiseringsindsatsen på servere med Oracle-databaser.

"Oracle er klart det selskab, som jeg oftest støder ind, som holder selskaberne fra at komme 100 procent i land med deres virtualiseringsprojekter, fordi business casen simpelthen er for dårlig på grund af licensreglerne. Det må jeg bare erkende," siger senior systems engineer hos VMware, Robin Prudholm, til Computerworld.

Han skynder sig samtidig at sige, at han ikke selv mister kunder på de bøvlede licensregler, selv om der er røget nogle cpu-licenser i svinget for VMware her og der på grund af reglerne.

"Men jeg har da hørt, at kunderne simpelthen har skrottet Oracle, fordi de ikke havde applikationer, der kun kunne køre på Oracle. Så er de skiftet til Microsoft SQL, som rent faktisk har en mere fornuftig virtualiseringslicensering," siger Robin Prudholm om ærkerivalen Microsoft. 

Anderledes licensregning

Robin Prudholm forklarer problemerne med, at Oracle udover at kunne beregne på antal brugere også har en anderledes tilgang end andre selskaber, når det kommer til at beregne licenser i virtualiseringsprojekter.

"Hvis man kører en VM (virtuelle maskine, red.) på en fysisk maskine med otte cpu'er, så vil Oracle have licenspenge for alle otte, selv om VM'en kun bruger to cpu'er," siger Robin Prudholm om licens-problematikken.

Derimod mener han, at VMwares ærkerival, Microsoft, har overrasket positivt i de seneste par år. 

"Microsoft har set fra min stol flyttet sig i den rigtige retning på de store business-applikationer som SQL, Sharepoint, Exchange og så videre. Det hænger måske sammen med, at Microsoft selv er hastigt på vej ind på virtualiseringsmarkedet. Det skal jeg ikke kunne sige," siger Robin Prudholm.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S