IBM køber analyseselskab for 9,7 milliarder kroner

IBM lægger 9,7 milliarder kroner på bordet for analyseselskab. Det er der en særlig grund til.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

IBM køber det amerikanske dataanalyse-selskab Netezza og lægger knap 9,7 milliarder kroner på bordet for selskabet.

Købet sker med det klare formål at udvide IBM's tilstedeværelse på markedet for software til forretnings-analyser.

Købet af Netezza er udtryk for, it-verdenens store spillere for tiden er i fuld gang med at positionere sig på markedet for data-warehousing - altså markedet for blandt andet storage og analyse af data.

Handelen kommer således i kølvandet på Hewlett-Packards og Dells heftige budkrig om datastorage-selskabet 3Par, der endte med, at Dell trak sig. Det kan du læse mere om her.

Datamængderne vokser

Grunden til den voksende interesse for datawarehousing-markedet er, at dette marked vokser kraftigt for tiden. Det sker i takt med, at de anvendelige datamængder - fra e-mail, ordrer, korrespondance og meget andet - i virksomheder og hos myndighederne vokser kraftigt.

Netezza står bag en række software-produkter til avanceret datanalyse.

"Nu bringer IBM analyseværktøjer ud til masserne. Vi fortsætter med at udvikle vores evner inden for system-integration ved at koble optimeret hardware og software sammen," lyder det i en pressemeddelelse fra IBM.

Købet vil først blive gennemført, hvis Netezza aktionærer siger ja til IBM's tilbud. IBM forventer, at fusionen vil blive indledt i løbet af fjerde kvartal i år.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job