IBM køber analyseselskab for 9,7 milliarder kroner

IBM lægger 9,7 milliarder kroner på bordet for analyseselskab. Det er der en særlig grund til.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

IBM køber det amerikanske dataanalyse-selskab Netezza og lægger knap 9,7 milliarder kroner på bordet for selskabet.

Købet sker med det klare formål at udvide IBM's tilstedeværelse på markedet for software til forretnings-analyser.

Købet af Netezza er udtryk for, it-verdenens store spillere for tiden er i fuld gang med at positionere sig på markedet for data-warehousing - altså markedet for blandt andet storage og analyse af data.

Handelen kommer således i kølvandet på Hewlett-Packards og Dells heftige budkrig om datastorage-selskabet 3Par, der endte med, at Dell trak sig. Det kan du læse mere om her.

Datamængderne vokser

Grunden til den voksende interesse for datawarehousing-markedet er, at dette marked vokser kraftigt for tiden. Det sker i takt med, at de anvendelige datamængder - fra e-mail, ordrer, korrespondance og meget andet - i virksomheder og hos myndighederne vokser kraftigt.

Netezza står bag en række software-produkter til avanceret datanalyse.

"Nu bringer IBM analyseværktøjer ud til masserne. Vi fortsætter med at udvikle vores evner inden for system-integration ved at koble optimeret hardware og software sammen," lyder det i en pressemeddelelse fra IBM.

Købet vil først blive gennemført, hvis Netezza aktionærer siger ja til IBM's tilbud. IBM forventer, at fusionen vil blive indledt i løbet af fjerde kvartal i år.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect