Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt

Det er ikke godt, at Holstebro Kommune lader en omstridt it-leverandør stå for alle referater af kommunens møder med selskabet.

Artikel top billede

Læs også:

It-leverandør skriver kommunes mødereferater.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Følger ikke god forvaltningskik.

Så klart lyder det fra forvaltningsekspert og lektor Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, når det handler om, at Holstebro Kommune lader it-leverandøren Medialogic stå for at skrive referater af møder mellem kommuner og leverandør.

Oluf Jørgensen understreger, at mødereferater, der er udvekslet mellem kommunen og en it-leverandør, er omfattet af retten til aktindsigt.

"Det er besynderligt, at kommunen ikke har et eksemplar af et mødereferat," siger Oluf Jørgensen.

Han forklarer, at kommunen har pligt til at have referatet eller selv lave et notat, hvis der på mødet er behandlet oplysninger om faktiske forhold som for eksempel it-problemer med væsentlig betydning.

"Det kan tænkes, at der ikke er omtalt sådanne faktiske forhold, men ofte bliver der på et møde omtalt noget, der skal følges op på, og kommunen burde efter god forvaltningsskik sikre sig, at det ikke kun er leverandøren, der har styr herpå," siger Oluf Jørgensen.

I dialog om problemer

Kommunens it-chef har drøftet omfanget af it-problemerne med afdelingschef Ole Westergård, der i kommunen er ansvarlig for Medialogic-løsningen.

It-chefen er ikke helt klar i spyttet omkring omfanget af it-problemerne i kommunen.

"Er Holstebro Kommune tilfreds med løsningen fra Medialogic til sit jobcenter? Og har der været fejl og problemer i 2010?

Svar: Vi er i en løbende dialog med Medialogic omkring brugen af og udviklingen af løsningen herunder de fejl og problemer, der måtte være i løsningen. Det er Holstebro Kommunes indtryk, at Medialogics løsning på Jobcenter området ikke adskiller sig væsentligt m.h.t. fejl og problemer fra KMDs Opera løsning."

Det ene referat, som Computerworld har fået tilsendt fra Holstebro Kommune, er fra 2009, men problemerne hos de fleste Medialogic-kunder satte for alvor ind i april 2010.

Computerworld har fortsat ikke modtaget de omtalte mødereferater.

Medialogic har ikke ønsket at kommentere denne artikel.

Læs også:

It-leverandør skriver kommunes mødereferater.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics