Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt

Det er ikke godt, at Holstebro Kommune lader en omstridt it-leverandør stå for alle referater af kommunens møder med selskabet.

Artikel top billede

Læs også:

It-leverandør skriver kommunes mødereferater.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Følger ikke god forvaltningskik.

Så klart lyder det fra forvaltningsekspert og lektor Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, når det handler om, at Holstebro Kommune lader it-leverandøren Medialogic stå for at skrive referater af møder mellem kommuner og leverandør.

Oluf Jørgensen understreger, at mødereferater, der er udvekslet mellem kommunen og en it-leverandør, er omfattet af retten til aktindsigt.

"Det er besynderligt, at kommunen ikke har et eksemplar af et mødereferat," siger Oluf Jørgensen.

Han forklarer, at kommunen har pligt til at have referatet eller selv lave et notat, hvis der på mødet er behandlet oplysninger om faktiske forhold som for eksempel it-problemer med væsentlig betydning.

"Det kan tænkes, at der ikke er omtalt sådanne faktiske forhold, men ofte bliver der på et møde omtalt noget, der skal følges op på, og kommunen burde efter god forvaltningsskik sikre sig, at det ikke kun er leverandøren, der har styr herpå," siger Oluf Jørgensen.

I dialog om problemer

Kommunens it-chef har drøftet omfanget af it-problemerne med afdelingschef Ole Westergård, der i kommunen er ansvarlig for Medialogic-løsningen.

It-chefen er ikke helt klar i spyttet omkring omfanget af it-problemerne i kommunen.

"Er Holstebro Kommune tilfreds med løsningen fra Medialogic til sit jobcenter? Og har der været fejl og problemer i 2010?

Svar: Vi er i en løbende dialog med Medialogic omkring brugen af og udviklingen af løsningen herunder de fejl og problemer, der måtte være i løsningen. Det er Holstebro Kommunes indtryk, at Medialogics løsning på Jobcenter området ikke adskiller sig væsentligt m.h.t. fejl og problemer fra KMDs Opera løsning."

Det ene referat, som Computerworld har fået tilsendt fra Holstebro Kommune, er fra 2009, men problemerne hos de fleste Medialogic-kunder satte for alvor ind i april 2010.

Computerworld har fortsat ikke modtaget de omtalte mødereferater.

Medialogic har ikke ønsket at kommentere denne artikel.

Læs også:

It-leverandør skriver kommunes mødereferater.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job