Ekspert om kommunes it-referater: Ret besynderligt

Det er ikke godt, at Holstebro Kommune lader en omstridt it-leverandør stå for alle referater af kommunens møder med selskabet.

Artikel top billede

Læs også:

It-leverandør skriver kommunes mødereferater.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Følger ikke god forvaltningskik.

Så klart lyder det fra forvaltningsekspert og lektor Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, når det handler om, at Holstebro Kommune lader it-leverandøren Medialogic stå for at skrive referater af møder mellem kommuner og leverandør.

Oluf Jørgensen understreger, at mødereferater, der er udvekslet mellem kommunen og en it-leverandør, er omfattet af retten til aktindsigt.

"Det er besynderligt, at kommunen ikke har et eksemplar af et mødereferat," siger Oluf Jørgensen.

Han forklarer, at kommunen har pligt til at have referatet eller selv lave et notat, hvis der på mødet er behandlet oplysninger om faktiske forhold som for eksempel it-problemer med væsentlig betydning.

"Det kan tænkes, at der ikke er omtalt sådanne faktiske forhold, men ofte bliver der på et møde omtalt noget, der skal følges op på, og kommunen burde efter god forvaltningsskik sikre sig, at det ikke kun er leverandøren, der har styr herpå," siger Oluf Jørgensen.

I dialog om problemer

Kommunens it-chef har drøftet omfanget af it-problemerne med afdelingschef Ole Westergård, der i kommunen er ansvarlig for Medialogic-løsningen.

It-chefen er ikke helt klar i spyttet omkring omfanget af it-problemerne i kommunen.

"Er Holstebro Kommune tilfreds med løsningen fra Medialogic til sit jobcenter? Og har der været fejl og problemer i 2010?

Svar: Vi er i en løbende dialog med Medialogic omkring brugen af og udviklingen af løsningen herunder de fejl og problemer, der måtte være i løsningen. Det er Holstebro Kommunes indtryk, at Medialogics løsning på Jobcenter området ikke adskiller sig væsentligt m.h.t. fejl og problemer fra KMDs Opera løsning."

Det ene referat, som Computerworld har fået tilsendt fra Holstebro Kommune, er fra 2009, men problemerne hos de fleste Medialogic-kunder satte for alvor ind i april 2010.

Computerworld har fortsat ikke modtaget de omtalte mødereferater.

Medialogic har ikke ønsket at kommentere denne artikel.

Læs også:

It-leverandør skriver kommunes mødereferater.

It-chef: Normalt at leverandør skriver referat.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos